Tanulmány az illegális szoftverhasználatról

A Business Software Alliance World Wide és tagjai felkérésére az International Planning and Research Corporation (IPR) 2002-ben is – immár hetedik éve – elkészítette tanulmányát az illegális szoftverhasználatról. A felmérés a teljes 2001-es évben, régiónként és országonként vizsgálja az eladási és más piackutatási adatok alapján az értékesített és telepített üzleti szoftverek arányát, azaz az illegális szoftverhasználatot és az abból származó veszteségeket.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A tipikusnak mondható illegális szoftverhasználat módozatai az utóbbi években nem változtak. Ezek a végfelhasználói többlet-használat (több gépre telepítik ugyanazt a programot), a kereskedő az összeállított gép merevlemezére másolja a programot, a hamisítás (az eredetivel teljesen megegyező megjelenésű másolat), valamint az internetről letöltött szoftverek. 1994-től 1999-ig az illegális szoftverek aránya a világon folyamatosan csökkent, majd ezt követően 1999 óta emelkedik, 2001-ben elérte a 40%-ot. A veszteség USD-ban számolva 2000-hez képest 6,7%-kal csökkent, 10,97 milliárd dollárra. Ez azonban nem az illegális szoftverhasználatból származó kár csökkenésével magyarázható, hanem azzal, hogy a 2001-ben az USD árfolyama erős volt a helyi valutákhoz viszonyítva és a szoftverárak csökkentek. A szoftvergyártóknak a legnagyobb veszteséget Ázsia és Nyugat-Európa országai okozták.

Az Észak-amerikai kontinensen az USA-ban 1 %-kal nőtt az illegális szoftverhasználat (25%), Kanadában viszont ez az arány nem változott (38%).
Latin-Amerikában 1 %-kal, 57%-ra csökkent az előző évhez képest az arány. A régió legkevésbé jogkövető országa Nicaragua (78%).
Ázsiában és Óceániában az illegális szoftverhasználat aránya tovább növekedett, 2001-ben 54%. Az ebből eredő kár a világon a legtöbb, 4,7 milliárd USD, az össz-veszteség 43%-a. Bár Japánban az illegalitási arány 37%, a kár a területen belül a legmagasabb, 1,7 milliárd USD. A világ legmagasabb illegalitási arányú országai is ezen a területen vannak, Vietnam (94%), Kína (92%) és Indonézia (88%).

A Közel-Kelet országaiban jelentősen csökkent az illegális szoftverhasználat aránya (2000-hez képest 6%-kal, 51%-ra), amely egyenes következménye a térségben már lezajlott „Tűzszünet” kampányoknak.
Az afrikai országok is mindinkább a jogkövető magatartásra serkentik a működő vállalkozásokat, ugyan kisebb arányban, de átlagban 3 %-kal csökkent az illegális szoftverfelhasználás. A Közel-Keleti térséggel együtt a világ veszteségeinek mindössze 3%-t képviselik. A legmagasabb az illegalitási arány Kenyában (77%), a legalacsonyabb a Dél-Afrikai Köztársaságban (38%).
A Nyugat-európai régió országai közül több országban is nőtt az illegális szoftverhasználat aránya, legnagyobb mértékben Franciaországban (40%-ról 46%-ra) és Németországban (28%-ról 34%-ra). A legtöbb illegális szoftvert Görögországban (64%), a legkevesebbet az Egyesült Királyságban (25%) használták.

A Kelet-európai régió átlaga a Szovjetunió utódállamaiban tapasztalt nagyfokú illegális szoftverfelhasználás az előző évhez viszonyítva emelkedett és arányaiban is magas, Ukrajnában és Oroszországban 87%. Ugyanakkor több országban is nőtt az illegális szoftverfelhasználás aránya, mint például Horvátországban (67%) és Szlovákiában (46%). Magyarországon 2001-ben 48 %-ra csökkent az illegális szoftverhasználat (2000-ben ez az arány 51%volt).

Ez többek között a BSA Magyarország 2000 év végi kampányának eredménye, melyből kifolyólag több vállalat rendezte szoftverhelyzetét, de a beszerzések részben áthúzódtak 2001-re. 2001 első felében a BSA Magyarország ugyanakkor újabb levélkampányban kereste meg a vállalkozásokat, és felhívta vezetőik figyelmét az illegális szoftverhasználat jogi következményeire. A 3 %-os csökkenést sikerként könyvelték el, de ez még mindig messze elmarad az Uniós átlagtól (38%). Így továbbra is elsődleges célkitűzés, hogy a csatlakozásig elérjük, sőt, esetleg túl is szárnyaljuk a nyugat-európai legális szoftverhasználat szintjét.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo