Egy pozitívum

Eddig tilos volt mobiltelefonálni repülőgépről. Az amerikai terrortámadások kapcsán ismét előtérbe került a mobiltelefonok használatának kérdése.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mint az közismert, mind a Pennsylvania államban később lezuhant, mind a Washingtonban eltérített gépről fogtak segélykérő mobilhívást. Az esemény hatására felélénkült a vita a mobiltelefon és egyéb elektronikus, digitális eszközök repülés közbeni használatáról. Fontos körülmény, sem az amerikai szövetségi, sem az európai repülési hatóságok nem tiltották tételesen a szóban forgó eszközök használatát a repülés egyetlen fázisában sem. A korlátozások a szövetségi törvényhozás és légitársaságok hisztérikus kockázatérzékenységének következményei, bár a légügyi hatóságok is bátorítják a tiltást.

Nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy akár a mobiltelefonok, akár a digitális készülékek – CD-játszók, noteszgépek, menedzserkalkulátorok stb. – a repülés biztonságát befolyásolóan zavarnák bármely, a légi forgalommal kapcsolatos kommunikációs csatornát. Ezzel szemben a mobiltelefonok közvetlen konkurenciát jelentenek a kiemelt (1,25–1,99 USD/perc) percdíjú, a repülőgépre telepített, és a légitársaság által üzemeltetett különleges szolgáltatásnak.

Kommunikációs szakértők szerint az átlagos mobiltelefonok képesek lehetnek a repülés teljes folyamán kapcsolatot teremteni a hálózattal, 10 000 méter felett azonban már lehetnek problémák. Egy technikai körülmény indokolhatja a használat korlátozását: a nagyobb magasságból indított hívás több cellaközpontot is elérhet, így többszörös forgalmi terhelést jelent (lefoglal egy frekvenciát).

Viszont bárki jogosan reklamálhat, hogy ugyan miféle problémát jelenthet a mobiltelefon épp a repülőtér környékén, ahol a váróteremből korlátozás nélkül lehet hívást kezdeményezni, az onnan néhány méterre levő repülőgépből pedig már nem. Egyébként sem lehet leárnyékolni a celluláris kommunikáció erőterét a kifutó- és leszállópályák környékén, bár az lényegesen gyengébb, mint a gépen belüli, beszélgetés közben 1,5–2 wattos sugárzású kézi készülékeké.

Talán nem teljesen közismert, hogy a légi utazás legkellemetlenebb velejárói – az indulást 2 órával megelőző, kötelező bejelentkezés, a motozások és csomagellenőrzések – már eddig is a terrorizmus következményei voltak. A várható további szigorítások – már most 3 órával indulás előtt kint kell lenni a tételes poggyászellenőrzés miatt – tovább fogják csökkenteni a „repülési kedvet”, úgyhogy a terrorcselekmények miatt több milliárdos veszteséget szenvedett légitársaságokra igen nehéz évek várnak.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo