A Bitstamp nevű amerikai kriptotőzsdén szerdán 8503 dollárig kúszott fel a bitcoin ára. Egy hónap alatt több mint 2500 dollárral nőtt a kriptopénz egységének árfolyama, ami a tavaly év végi 19500 dolláros csúcshoz képest még mindig igen gyenge, de van, aki szerint annak a jele, hogy a kriptovaluta az év végére visszanyerheti korábbi értékét. A kriptopénz értékét befolyásolhatja, hogy állítólag több befektetési alap is érdeklődik iránta, bár az ilyen hírek hitelességét érdemes fenntartásokkal kezelni. Aki mégis azon gondolkodik, hogy bitcoinba fektet, annak főleg a nagy fintech-cégek döntéseire és a Goldman Sachs októberben hivatalba lépő új elnökének nyilatkozataira érdemes figyelnie.
Beszállhatnak a nagy befektetőkMiután a júniusi árfolyam az év elején látottakhoz hasonló negatív csúcsokat közelített, az elmúlt hetekben több jó hírt is kaptak a bitcoin-tulajdonosok. A Mastercard például levédetett egy találmányt, melynek segítségével hitelkártyáról lehet bitcoint és más kriptodevizákat venni, a japán GMO Internet fintech-cég pedig bejelentette, hogy a blockchain-technológiára épülő bankrendszert fejlesztenek. Ezzel egyidőben a Facebook visszavonta a kriptovalutákkal kapcsolatos reklámok tilalmát, és a közösségi oldalon újra megjelentek a Coinbase és hasonló szolgáltatók hirdetései.
Sok befektető úgy véli, hogy az év eleji nagy árzuhanás után az intézményes befektetők ismét látnak fantáziát a kriptovalutákban. Nem árt azonban az ilyen hírekkel kapcsolatban óvatosnak lenni, mivel közelmúltban meglehetősen ellentmondásos hírek is befolyásolták a bitcoin árfolyamát. Július közepén a Coinbase először bejelentette, hogy az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC engedélyezte, hogy új blockchain-alapú értékpapírokat, ún. tokeneket bocsásson ki. Ezt a SEC később cáfolta, mondván, nem adta explicit támogatását a Coinbase termékeihez, ugyanakkor azt írták, az új eszközök kibocsátásához nincs szükség az ő beleegyezésükre. Nem sokkal később a Coinbase bejelentette, hogy a megállapodtak az egyik legnagyobb (meg nem nevezett) befektetési alappal, akik 20 milliárd dolláros befektetést terveznek a Coinbase felületén keresztül.
Július 16-án nagy port kavart az a hír is, hogy a BlackRock külön csoportot állított fel arra, hogy vizsgálja a kriptodevizákban és a blockchainben bennük rejlő befektetési lehetőségeket. A bitcoin árfolyama 4 százalékot emelkedett a hírre, mire a CNBC felhívta rá a figyelmet, hogy a munkacsoport már 2015 óta létezik. Hamarosan reagált a BlackRock vezérigazgatója, Larry Fink is, cáfolva, hogy az alapkezelő bitcoinba fektetne. Fink ráadásul korábban elég élesen fogalmazott a bitcoinnal kapcsolatban, egyszer azt is kijelentette, hogy a kriptovaluta a pénzmosás eszköze. A cáfolat ellenére az árfolyam növekedése nem tört meg.
Mennyire emelkedhet?
Nagy kérdés, visszanyerheti-e az év elején mért értékét a bitcoin. Tom Lee, a Fundstat Global Advisors kutatási vezetője még a júliusi növekedési hullám elején úgy nyilatkozott a Forbesnak, hogy év végére akár 25 ezer dollár is lehet a bitcoin. Mint mondta, a kriptopénz árfolyama korábban is erősen ingadozott, és a nagy árzuhanásokat általában hatalmas emelkedés követte. Ugyanakkor a valuta árfolyama csak 2017 és 2018 között mintegy húszszorosára nőtt, ami eddigi története során példátlan növekedés (korábban a legnagyobb emelkedés tízszeres volt, 2013-ban). Csütörtökön már Tom Lee is csökkentette előrejelzését, szerinte már csak a tavalyi 20 ezres árfolyam elérése valószínű.
Az egyik legnagyobb forexoldal, a DailyFX felhasználóinak többsége jelenleg az bitcoin rövidtávú esésére spekulál, de az év végéig az interneten elérhető jóslatok többsége emelkedéssel számol, bár olyan mértékű rohamra nem számítanak, mint a 2017-es. A Walletinvestor.com például 14 ezer körüli, a Coinfan.net 14 és 19 ezer közötti árfolyamot valószínűsít az év végére.