Orbán Viktor péntek reggeli, Kossuth rádiós interjúja a nemrég bejelentett szja-visszafizetés kommentálásával kezdődött (jövőre minden családosnak visszajár az a személyi jövedelemadó, amit idén befizet). A kérdésre, miszerint ez az akció végül is nem ugyanaz-e, mint a nyugdíjprémium, a miniszterelnök azt magyarázta, van különbség, a családosok számára visszatérítendő adó azzal függ össze, hogy ők most épp aktívak, ezt a pénzt ők keresték meg, míg a nyugdíjprémium hálaadás az időseknek azért, mert a múltban annyit dolgoztak, és ezzel segítették az ország fejlődését - írja laptársunk, az Mfor.hu.
Az országnak most nem megy olyan nagyon jól, de az év további része sikeres lehet, mondta aztán Orbán. De mire való a siker? - tette fel a kérdést, aztán azzal válaszolt magának, hogy a legegyszerűbb az, hogy a sikerből fakadó pénzt visszaadjuk azoknak, akik megdolgoztak érte, különösen azoknak, akik a válság során a legngyobb terhet vitték. Ezek a családosok.
"Ez szerintem egy szellemes, igazságos és újszerű gondolat"- így Orbán. De nemzeti konzultáció attól még lesz róla, mert ilyen még sose volt, ehhez kell az emberek egyetértése.
Mi lesz még a nemzeti konzultációban a gazdaság újraindításán kívül?
Orbán azzal alapozott, hogy fel kell mérni, hogy egyetért-e az ország abban, hogy a válság után már nem ugyanaz lesz a világ- és európai gazdaság, mint a járvány előtt volt. Mert ha nem ugyanaz lesz, akkor alkalmazkodni kell az új kihívásokhoz, márpedig szerinte nagy változások lesznek. És fel kell készülni a következő járványokra, mert
most a járványok és a népvándorlások korát éljük- fordult rá végül Orbán az interjú leglelkesebben taglalt témájára.
Kihívás a minimálbér
A minimálbér tervezett 200 ezer forintra emeléséről azt mondta, ha igaz, hogy a járvány után a legfontosabb elvárásunk a gazdasággal szemben az, hogy biztonságot adjon, akkor azoknak a családoknak is biztonságot kell adnia, akik a legkevesebbet keresik. Nem a gazdagok, hanem ők vannak bizonytalanságban, ezen kell változtatni.
A magas minimálbér viszont újabb kihívásokat jelent: ha egy vállalkozás nem tudja kigazdálkodni az emelkedő fizetéssel járó emelkedő terheket, akkor elbocsát. Tehát úgy kell emelni a minimálbért, hogy meg kell állapodni a kkv-k képviselőivel, hogy ezt ki tudják-e gazdálkodni, és ha nem, milyen segítség kell nekik hozzá. Orbán szerint a 200 ezer forintos minimálbérrel a garantált bérminimum még ennél is magasabb lesz, ez a két hatás együtt pedig fölfelé fogja nyomni a béreket.
További részletek itt.