Márciustól új szabályok vonatkozhatnak az angliai munkavállalókra

Ha nem sikerül megállapodni, az az EU-s állampolgár, aki márciusig nem megy munkát vállalni Nagy-Britanniába, az utána már csak szigorúbb feltételekkel tehetné meg.

A brit belügyminisztérium illetékese szerint, ha nem sikerül megállapodásra jutni az EU-val a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről, akkor már jövőre, a brit kilépés márciusra várható időpontja után új szabályok lépnének életbe az akkor újonnan, letelepedési és munkavállalási szándékkal Nagy-Britanniába érkező EU-állampolgárok bevándorlásának engedélyezésére.

Caroline Nokes, a belügyi tárca bevándorlási ügyekért felelős államtitkára a londoni alsóház belügyi bizottságának kedd esti meghallgatásán kijelentette, megállapodás nélküli Brexit esetén a munkáltatóknak alaposan ellenőrizniük kellene azoknak az EU-állampolgároknak a nagy-britanniai munkavállalási jogosultságát, akik "március végéig még nincsenek itt".

Szigorúbb feltételek

A brit belügyminisztérium jelenleg érvényes útmutatója szerint a külföldi EU-állampolgárok kétféle tartózkodási jogviszonyért, letelepedett, illetve előzetes letelepedett státusért folyamodhatnak, attól függően, hogy a kérelmező a brit EU-tagság 2019. március 29-én esedékes megszűnése után tervezett átmeneti időszak végéig, 2020. december 31-ig eltöltött-e öt évet életvitelszerűen Nagy-Britanniában. Az útmutató szerint azok is kitölthetik az ötéves tartózkodási időszakot, akik az átmeneti időszak végéig még nem tartózkodnak ennyi ideje Nagy-Britanniában, és utána ők is végleges letelepedett státusért folyamodhatnak. Ez a jelenlegi tervek alapján azokra is vonatkozik, akik a brit kilépés után, de a tervezett átmeneti időszak lejárta előtt érkeznek Nagy-Britanniába.

Kép:Pixabay

A Brexit-feltételekről szóló megállapodás elmaradása azonban azt is jelentené, hogy a brit EU-tagság megszűnése utáni napon nem lépne életbe az átmeneti időszak.

Caroline Nokes a meghallgatáson - a bizottság elnökének azt firtató kérdésére, hogy mi lesz a brit kilépés után érkező EU-állampolgárokkal, ha nem lesz megállapodás a Brexit feltételrendszeréről - azt mondta: ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy a brit hatóságok előrehoznák az új bevándorlási rendszer meghonosítását, és az akkor érkező EU-állampolgárokat már nem illetné meg automatikus munkavállalási jogosultság, egészen addig, amíg át nem esnek ugyanazon az elbírálási eljáráson, amelyet a brit hatóságok a világ bármely más részéről érkezőkkel szemben alkalmazni fognak.

Az egyelőre nem ismert, hogy a Brexit után a brit kormány milyen egységesített bevándorlási rendszert honosít meg.

Theresa May szerint már majdnem kész a kilépési megállapodás
A brit miniszterelnök szerint az elmúlt néhány hétben elért előrelépések eredményeként 95 százalékban elkészült a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről szóló megállapodás-tervezet, de az ír határ kérdése továbbra is megoldásra vár.
Mi köze ennek az Apple-höz?

A belügyi államtitkár a keddi alsóház meghallgatáson elismerte azt is, hogy a Brexit-megállapodás elmaradása esetén a külföldi EU-munkavállalókat alkalmazó brit vállalatoknak "nehézségeket okozna" annak megállapítása, hogy az uniós országokból érkezett jelentkezők közül kinek van jogosultsága életvitelszerű nagy-britanniai tartózkodása alapján munkavállalásra, és "ki az, aki csak látogatóba érkezett, de mégis úgy dönt, hogy megpróbál munkát szerezni".

Caroline Nokes elmondta azt is, hogy a már Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárok letelepedési kérelmének elbírálására létrehozott rendszer eddigi próbaüzeme során mindössze 650-en nyújtottak be folyamodványt, jóllehet a hatóságok négyezer önként jelentkezőnek ajánlották fel a kérelmek előzetes benyújtását.

Az államtitkár szerint ennek egyik oka az, hogy az Apple operációs rendszerével működő mobil eszközökre letölthető alkalmazás még nem működik, mert a gyártó "nem hajlandó" kibocsátani javító frissítést, így csak az Android operációs rendszerrel működő eszközök tulajdonosai tudják az erre kidolgozott mobil alkalmazáson keresztül benyújtani folyamodványukat.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo