Lízing-kínálat

Nem sok szó esik mostanában a lízingről, ami egyfelől baj, hiszen az eszköz-, az ingatlan, valamint a gépjármű-finanszírozás területén a különböző banki konstrukciók mellett igencsak jelen vannak a lízingcégek termékei is; másfelől jó, mert azt jelzi, hogy nem változtak az ezzel kapcsolatos adószabályok, tehát lehet hozzájuk igazodni. A főbb konstrukciókra hívjuk fel a figyelmet.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A bankok kínálják a különböző hiteleket, míg a lízingcégek általában a pénzügyi lízinget és az operatív lízinget. A pénzügyi lízing és a banki hitelek között az ügyfél szempontjából nincs lényegi különbség, mivel mindkét esetben már a kezdő részlet (önrész) megfizetése után használatba vehető a lízingelt gépjármű, ingatlan esetleg munkagép. A különbség mindössze annyi, hogy míg pénzügyi lízing esetében a hitelező a lízingdíjak megfizetése után maradványértéket határoz(hat) meg, és csak ezek megfizetése után száll végleg a lízingbe vevő tulajdonába az autó, addig hitel esetében illetve részletfizetéskor a törlesztőrészletek megfizetése után kerül a hitelfelvevő tulajdonába a gépkocsi, illetve az eszköz. Abban szintén nincs már különbség a kétféle konstrukció között, hogy amíg a szerződés él, addig a finanszírozók – gépjármű-finanszírozás esetén – a jármű forgalmi engedélyébe az érvényben lévő szabályozás alapján tulajdonosként szerepelnek, míg a gépjármű használója üzembentartóként kerül bejegyzésre.

Operatívan
Ami az operatív lízinget illeti: ebben az esetben a finanszírozó az induló bérleti díj megfizetése után havi bérleti díjat számol fel a tulajdonában lévő gépjármű, eszköz, vagy ingatlan után. Gépjármű operatív lízingelése esetén a forgalmi engedélybe általában a lízingbevevő egyáltalán nem kerül be, s a futamidő végén a bérbevevő hivatalosan nem szerezhet tulajdonjogot a bérelt eszközön. A gyakorlatban azonban az a jellemző, hogy már a bérleti szerződés megkötésekor aláírnak a felek egy majdani vételi jogot biztosító szerződést is, amelyben a bérbeadó vállalja, hogy amennyiben a bérbevevő maradéktalanul megfizeti a bérleti díjakat, akkor a szerződés tárgyát képező eszközt az ő általa kijelölt harmadik személy maradványértéken megvásárolhatja. Van a tulajdonba kerülésnek egy másik lehetősége is: amikor a bérbeadó a gépjármű-kereskedővel (!) köt egy visszavásárlási szerződést, mely szerint a bérlet futamidejének lejártával a kereskedő előre meghatározott összegért visszavásárolja a gépjárművet. A kereskedő pedig a bérbevevővel köt egy olyan szerződést, hogy az csakis az ő számára értékesítheti a járművet, szintén előre meghatározott összegért.

Nincs külön fedezet
A bankok és a lízingcégek jellemzően nem kérnek a lízingelt autón, ingatlanon kívül egyéb, külön fedezetet, de a termelőeszközök lízingelése esetében elég gyakran kikötnek kezest, adóstársat, jelzálogfedezetet. Gépjármű-finanszírozás esetén külön fedezetnek számít a teljes körű Casco-biztosítás is. Mivel azonban a biztosítás díját természetesen a hitelfelvevőnek kell fizetnie, gyakran előfordul, hogy a díj befizetésének az elmaradása miatt a lízingszerződést is felmondja a finanszírozó társaság.

Nem beszéltünk még róla, de érdemes megemlíteni azt a szolgáltatást, amikor a bank vagy jellemzőbben a lízingcég flottafinanszírozást vállal. Ez általában azt jelenti, hogy a havi törlesztő részletek megfizetésével a hitelt nyújtó vállalja a szervizelés költségeit, valamint a biztosítás díját is. A havi törlesztő részletek természetesen lényegesen magasabbak, mint a hagyományos finanszírozási formák esetében.

Devizaalapon
Végül, de nem utolsó sorban: közel három éve van jelen a lízingfinanszírozás hazai piacán az úgynevezett devizaalapú pénzügyi lízing. A konstrukció lényege, hogy a forinttartozást valamely külföldi valutára, általában euróra számolják át, majd ehhez rendelik hozzá a változó kamatot, mely általában a Euribor változásának függvénye. Az aktuális lízingdíj-fizetést a lízingelő cég eladási árfolyamon forintra számolja át, így a lízingügyletben a lízingbe vevő árfolyamkockázattal néz szembe. A forint leértékelési ütemének csökkenésével azonban az árfolyamkockázat egyre kisebb.

Ferenczi Réka

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo