A közép- és kelet-európai régió és a balti térség bankszektorának teljesítményét az utóbbi időben stabilitás jellemezte: tőkemegfelelésük szilárd, az eszközállomány minősége javult, valamint a szektor nyereségessége növekszik. Ezeket a pozitív tendenciákat jelentősen támogatja a gazdasági növekedés, a javuló munkaerőpiaci körülmények és az intenzív hitelezési tevékenység.– derül ki a Deloitte elemzéséből.
A bankok digitális átállása mellett a szektor másik meghatározó trendje a piaci konszolidáció, amit eladási oldalon az alapvető stratégiai fókuszba nem illeszkedő egységek értékesítése, míg a vételi oldalon az akvizíció révén elérhető méretgazdaságossági és egyéb szinergiák kiaknázására ösztönöz. A közép- és kelet-európai országok bankpiacai a fúziók és felvásárlások terén az elmúlt években 2015-ben voltak a legaktívabbak 19 lezárt tranzakcióval, míg 2016 – 2018 szeptember között a tranzakciók száma valamelyest alacsonyabb volt.
A hitelezés felfutása, a növekvő profitabilitás és javuló eszközminőség fokozatosan csökkentette azt a korábbi tranzakciós nyomást, mely a legnehezebb helyzetben lévő bankokat bizonyos egységeik eladására késztette. Azonban közép- és hosszútávon a költséghatékonyság növelése mindinkább kulcsfontosságúvá válhat az éles bankpiaci versenyben, melyben a csupán 1-2%-os piaci részesedéssel rendelkező bankok – amelyek száma a közép- és kelet-európai térségben jelentős – várhatóan nem lesznek képesek felvenni a versenyt a vezető bankcsoportokkal. Mindez a konszolidáció felgyorsulásához és a tranzakciók számának növekedéséhez vezethet.
A régióban a legaktívabb felvásárló a magyar OTP Bank volt 2015 és 2018 szeptembere között (5 tranzakcióval), a második pedig a lengyel állam, amely 2015 óta 4 felvásárlást hajtott végre a PZU-n és az Alior Bankon keresztül.
A jövedelmezőség 2017-ben kissé növekedett, azonban az átlagos sajáttőke-arányos nyereség (10%) még mindig a válság előtti szint alatt maradt. Továbbá a bankok eredményességét több országban a korábban megképzett hitelezési céltartalékok feloldása is növelte. A tranzakciók számát tekintve a régió legaktívabb piacai 2015 és 2018 szeptembere között Lengyelország (8 tranzakció), Magyarország (8), Szerbia (7), és Románia (6) voltak.
A legaktívabb eladók a Raiffeisen (4 tranzakció) és a görög bankok voltak: a Piraeus Bank, a National Bank of Greece, az Alpha Bank és az Eurobank együttesen 7 bankot adtak el 2015 és 2018 szeptembere között.
„Rálátva számos régiós banki tranzakcióra azt érezzük, hogy mind az eladói, mind a vevői oldalon megvan a tranzakciós hajlandóság. A közelmúltbeli tranzakciók során a vevők és eladók egyaránt megalapozott motivációkkal rendelkeztek, amely motivációs tényezők várhatóan tovább erősödnek a következő években, mely tovább növelheti a tranzakciós aktivitást a közép- és kelet-európai banki piacokon” - Bíró Balázs, a Deloitte regionális pénzügyi tanácsadási üzletág pénzintézeti iparágának vezetője.