Konszolidálódik a régiós bankpiac

Növekvő jövedelmezőség, stabil tőkemegfelelés és az eszközállomány minőségének javulása jellemzi a közép- és kelet-európai régió és a balti térség bankszektorait, amelyet a pozitív makrogazdasági folyamatok is támogatnak. Az elmúlt években számottevő aktivitás volt tapasztalható a banki fúziók és felvásárlások piacán a régióban, mely konszolidációs hullám a jövőben tovább erősödhet.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A közép- és kelet-európai régió és a balti térség bankszektorának teljesítményét az utóbbi időben stabilitás jellemezte: tőkemegfelelésük szilárd, az eszközállomány minősége javult, valamint a szektor nyereségessége növekszik. Ezeket a pozitív tendenciákat jelentősen támogatja a gazdasági növekedés, a javuló munkaerőpiaci körülmények és az intenzív hitelezési tevékenység.– derül ki a Deloitte elemzéséből.

A bankok digitális átállása mellett a szektor másik meghatározó trendje a piaci konszolidáció, amit eladási oldalon az alapvető stratégiai fókuszba nem illeszkedő egységek értékesítése, míg a vételi oldalon az akvizíció révén elérhető méretgazdaságossági és egyéb szinergiák kiaknázására ösztönöz. A közép- és kelet-európai országok bankpiacai a fúziók és felvásárlások terén az elmúlt években 2015-ben voltak a legaktívabbak 19 lezárt tranzakcióval, míg 2016 – 2018 szeptember között a tranzakciók száma valamelyest alacsonyabb volt.

Kép:PP archív

A hitelezés felfutása, a növekvő profitabilitás és javuló eszközminőség fokozatosan csökkentette azt a korábbi tranzakciós nyomást, mely a legnehezebb helyzetben lévő bankokat bizonyos egységeik eladására késztette. Azonban közép- és hosszútávon a költséghatékonyság növelése mindinkább kulcsfontosságúvá válhat az éles bankpiaci versenyben, melyben a csupán 1-2%-os piaci részesedéssel rendelkező bankok – amelyek száma a közép- és kelet-európai térségben jelentős – várhatóan nem lesznek képesek felvenni a versenyt a vezető bankcsoportokkal. Mindez a konszolidáció felgyorsulásához és a tranzakciók számának növekedéséhez vezethet.

A régióban a legaktívabb felvásárló a magyar OTP Bank volt 2015 és 2018 szeptembere között (5 tranzakcióval), a második pedig a lengyel állam, amely 2015 óta 4 felvásárlást hajtott végre a PZU-n és az Alior Bankon keresztül.

Árgus szemekkel lesik a kínai befektetők az európai cégeket
A szakértők növekedésre számítanak az európai kockázati tőke befektetési iparágban az M&A tranzakciók piacán, ugyanis biztosak abban, hogy a kedvező gazdasági kilátások ellensúlyozni fogják a Brexit hozta piaci bizonytalanságokat. A legnépszerűbb iparágak a magántőke bevonásos M&A tranzakciók esetében a gyógyszeripar, az üzleti és logisztikai szolgáltatások piaca, a technológiai szektor, valamint a média- és telekommunikációs iparágak.
2017-ben a bankok tőkemegfelelése mind a 12 vizsgált országban stabil maradt. Az átlagos tőkemegfelelési mutató (21%) jelentősen meghaladta a szabályozói minimumot. Az eszközminőség a nem teljesítő hitelek mérlegből való kivezetésének, valamint a háztartások és vállalatok javuló pénzügyi helyzetének köszönhetően jelentősen javult. A nem teljesítő hitelek átlagos aránya 2017-ben 6,1%-ra csökkent, megközelítve a válság előtti szinteket.

A jövedelmezőség 2017-ben kissé növekedett, azonban az átlagos sajáttőke-arányos nyereség (10%) még mindig a válság előtti szint alatt maradt. Továbbá a bankok eredményességét több országban a korábban megképzett hitelezési céltartalékok feloldása is növelte. A tranzakciók számát tekintve a régió legaktívabb piacai 2015 és 2018 szeptembere között Lengyelország (8 tranzakció), Magyarország (8), Szerbia (7), és Románia (6) voltak.

A legaktívabb eladók a Raiffeisen (4 tranzakció) és a görög bankok voltak: a Piraeus Bank, a National Bank of Greece, az Alpha Bank és az Eurobank együttesen 7 bankot adtak el 2015 és 2018 szeptembere között.

„Rálátva számos régiós banki tranzakcióra azt érezzük, hogy mind az eladói, mind a vevői oldalon megvan a tranzakciós hajlandóság. A közelmúltbeli tranzakciók során a vevők és eladók egyaránt megalapozott motivációkkal rendelkeztek, amely motivációs tényezők várhatóan tovább erősödnek a következő években, mely tovább növelheti a tranzakciós aktivitást a közép- és kelet-európai banki piacokon” - Bíró Balázs, a Deloitte regionális pénzügyi tanácsadási üzletág pénzintézeti iparágának vezetője.

A befektetési piacon is átveszi a hatalmat az AI
A világ intézményi befektetőinek csaknem háromnegyede véli úgy, hogy a technológiai fejlődés 2025-re átalakítja az ágazatot. Befektetési folyamata során tízből egy intézményi befektető már igénybe veszi mesterséges intelligencia segítségét.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo