Érdemes még lakást vásárolni?

A Lakás 2019 felmérése szerint tízből hat ingatlanszakértő úgy véli, hogy a budapesti új lakások ára az idei év során is 10 százalék felett emelkedhet, a megyeszékhelyeken azonban a többség 10 százalék alatti áremelkedésre számít.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Budapesti Lakáspiaci Riport negyedéves felmérései alapján 2015 negyedik negyedévének árait vetettük össze 2019 első negyedévének lakásáraival a budapesti újlakás-piacon. A fővárosban akkor átlagosan 500 ezer forint volt az új lakások négyzetméterára, ami az idei év elején elérte a 840 ezer forintot. Három és fél év alatt tehát közel 70 százalékos áremelkedés ment végbe.

Bár elsőre azt gondolhatnánk, hogy a belvárosi új lakások ára emelkedett legnagyobb mértékben, a felmérésből az látszik, hogy Budán, Pesten, a belvárosban és a pesti külső kerületekben egyaránt 68 és 72 százalék között volt az áremelkedés mértéke. Egyedül a fejlesztők körében legnépszerűbbnek számító XIII. kerület lóg ki a sorból, amit érdemes külön is megvizsgálni, ugyanis az elmúlt három hónapban ott adták el a budapesti új lakások közel negyedét. Ebben a kerületben, szemben a többi városrésszel, mindössze 44 százalékkal mentek feljebb az árak, ami leginkább annak volt köszönhető, hogy néhány Duna-parti fejlesztés miatt már 2015-ben is meglehetősen drágának számított. Az azóta eltelt időszakban viszont jelentősen megnőtt a beruházások száma a kerület olcsóbb városrészeiben, ami miatt kevésbé tűnik drasztikusnak az átlagos áremelkedés – mondta Futó Péter, a Lakás 2019 szakértője.

Kép: Pixabay

Az elmúlt három-négy év során bekövetezett drágulás okait többek között az alábbi tényezők magyarázzák:

  • alapanyagárak emelkedése,
  • munkaerőköltségek emelkedése,
  • erősödő befektetői kereslet,
  • növekvő bérek,
  • alacsony hitelkamatok,
  • lassan bővülő újlakás-kínálat,
  • állami támogatások bevezetése.
A mostani árak ugyan reálértéken is magasnak számítanak, de az egyre szigorúbb minőségi követelmények – például a következő években kötelező érvényűvé váló energetikai szabványok – és az áfa 27 százalékra történő visszaemelése miatt egyelőre nem látjuk, hogy hol lehet az áremelkedés vége. A magasabb árak ellenére azonban évről évre egyre többen döntenek a lakásvásárlás mellett. Számukra nyújthat segítséget március 29–31. között a Millenárison a Lakás 2019 kiállítás.
4-5 év kell az első lakáshoz, de csak ha nem albérletben laksz
A dráguló lakások és albérletek miatt a legnehezebb helyzetben az első lakásuk megszerzését tervező fiatalok vannak. A mamahotelben maradással és így az albérleti díj megtakarításával 4-5 év alatt tudja összehozni egy budapesti garzon lakáshiteléhez szükséges önrészt egy fiatal.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo