Ahol két kiló hús 14 millióba kerül

Egymillió százalékos is lehet a hiperinfláció Venezuelában, a kormány kénytelen új fizetőeszközt bevezetni a teljesen elértéktelenedő bolívar helyére.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Egy két és fél kilós csirkéért egy talicskányi pénzt, 14,6 millió bolívart is elkérnek Venezuelában, írja a Guardian. Egy amerikai dollár ma körülbelül 6,6 milliót ér a gazdasági válságban elmerülő dél-amerikai ország valutájából. A napokban már Nicolás Maduro kormánya is elismerte, hogy a hiperinfláció mértéke elviselhetetlenné vált: a héten zárva tartanak a venezuelai bankok, amíg bevezetik az új bolívart. Az új valuta értékét a régi százezerszereseként határozzák meg, azonban az öt nulla levágása aligha lesz elegendő a venezuelai gazdaság problémáinak megoldására. A valutaalap szerint év végére az egymillió százalékot is meghaladhatja a hiperinfláció mértéke.

Egymillió százalékos infláció: megvan mit lép Venezuela
A világ legnagyobb olajtartalékán ülő Venezuela példátlan gazdasági és humanitárius válság irányába halad. Az év végére az infláció mértéke elérheti az egymillió százalékot, a gazdaság 18 százalékkal zsugorodik.
Normális esetben az inflációt elsősorban a kereset és a kínálat határozza meg: a növekvő kereset a fogyasztási árak emelkedését eredményezi, azaz a pénz veszít vásárlóértékéből. Hiperinfláció esetén a fizetőeszköz árfolyama leválik a fogyasztási javakra vonatkozó kereset és kínálat alakulásától. Általában akkor történik ez, ha az állam nagy mennyiségben kezd el pénzt nyomtatni (elsősorban túlköltekezés miatt, a költségvetési hiány pótlására), és a piacra kerülő bankjegyek értéke meghaladja a fogyasztói keresetet.

Megállítható a spirál?

A hiperinfláció (havi 50 százaléknál magasabb értékvesztést nevezhetünk annak) azért jelent veszélyt a gazdaságra, mert lenullázza a fogyasztók vásárlóerejét. Ilyen helyzetben nem éri meg árukat termelni és árulni, csak azokat felhalmozni saját magunknak. Persze ahogy a piacon egyre kevesebb áru érhető el (jellemző látvány ilyenkor az üres polcokkal megnyíló boltok), az árak tovább emelkednek, azaz egy hosszútávú inflációs spirál indul el. Ahogy a valuta elveszti az értékét, a helyét gyakran átveszik az informális fizetési módok, a cserekereskedelem és a külföldi valuták. Venezuelában számos cég is természetben, például tojásokban fizette ki az alkalmazottjait, hiszen a pénzbeli fizetések értéke a hónap végére elvesztette az értékét.

A tapasztalatok alapján az inflációs spirált csak erős állami beavatkozással lehet megállítani. A kormányok például árkontrollt vezethetnek be. A saját valuta helyett hasznos lehet bevezetni valamilyen külföldi fizetőeszközt. Fájdalmas intézkedések nélkül azonban ritkán lehet megállítani az inflációt: valódi megoldást a gazdaság stabilizálása és a pénzkibocsátás leállítása jelenthet. Utóbbi Bolívia esetében azt is jelentené, hogy egyensúlyba kell hozni a költségvetést, csökkenteni kell az állam kiadásait és növelni a bevételeket. Vagyis megszorításokra, jóléti programok leállítására és privatizációra – azaz a mostani szocialista berendezkedés lebontására – lenne szükség.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo