A forint gyengülése miatt jelenleg senki nem aggódik...

Ma délután, mindenki várakozásának megfelelően újabb 50 bázisponttal csökkentette az MNB az irányadó kamatlábat. Az MNB most már lassan ledolgozta azon különbség java részét, amit a régiós kamatszinthez képest láttunk, amikor tavaly ősszel 11,5%-ra emelte a kamatlábat. A Monetáris Tanács (MT) tagok részéről érkező nyilatkozatok folyamatos további csökkentést valószínűsítenek, akár 6 százalékig is - írja a Concorde elemzésében.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ezen az úton a legnagyobb akadály a forint gyengülése lehet, ami miatt jelenleg azonban senki nem aggódik. Az MT tagok kommentárjai és tettei alapján a 270-290 Ft-os euró sáv lenne kívánatos, nyilvánvalóan az alacsonyabb kamatlábakkal való hazai konjunktúra támogatását preferálva a hosszabb távú inflációs kihívásokkal szemben. Az infláció e szempontból nagyon jóindulatúnak tűnik, belföldi árnyomás nincsen és a forint ereje a közeljövőben szintén az MT kezére játszik. Így aztán - a forint árfolyamát, vagy szélesebb értelemben a hazai tőkepiacot érő sokk kivételével - nem marad látható akadálya annak, hogy akár már idén, vagy 2010 elején elérjük a 6%-ot.

Ugyanakkor a Concorde elemzői egy kicsit aggódnak ezen alacsony kamatláb fenntarthatóságát illetően. Ugyan jelenleg a hangulatban mérhető nemzetközi rally jó hátteret biztosít a gyors monetáris enyhítésre, a tisztán látható kockázatok a magyar makrohelyzettel kapcsolatban bőséges munícióval szolgálnak egy potenciális árfolyam-volatilitáshoz a jövőben. Lehet, hogy ez nem befolyásolja majd a monetáris politikát, azonban az alacsonyabb kamatprémium felnagyíthatja a potenciális volatilitást, miközben a központi bank nem vívott ki magának határozott anti-inflációs hitelességet, ami nehéz időkben ártalmas lehet.

A jegybanki alapkamat alakulása 2008 január -2009. november (%)

„Többször hangsúlyoztuk, hogy a hosszabb távú hozam-, és kamatkörnyezet várakozásunk alátámasztja a jelenleg látott kamatcsökkentéseket és a hozamgörbe hosszabbik oldalának csökkenését (2010 végi alapkamat várakozásunk 6,0%, 10 éves hozam várakozásunk 6,5%). Ugyanakkor a konvergencia tempója számunkra nagyobbnak látszik az inflációs fundamentumok, a költségvetés fenntarthatósága és a konjunktúra kilátások javulásának sebességénél." - írja a Concorde elemzésében, ami szerint elemzői úgy gondolják, hogy a globális befektetési hangulat romlása megnövelheti a volatilitást és ismét kihangsúlyozhatja a hosszabb távú strukturális és költségvetési tényezők fontosságát.

Kell a csökkentés
A jegybanki alapkamat 7,0 százalék lett, ennél alacsonyabb szinten 2006 júliusban állt. A testület nemcsak azt regisztrálta, hogy az utóbbi három hónapban a fogyasztóiár adatok a vártnál alacsonyabbak lettek, de azt is, hogy infláció belső szerkezete kedvező képet mutat - magyarázta a jegybank elnöke, hozzátéve, "meglepetést okozott, hogy szeptemberben a piaci szolgáltatások éves áremelkedése a korábbiaknál sokkal alacsonyabb szintre állt be".
A piaci szolgáltatások áarait mindig is kiemelt figyelemmel kíséri a testület, mivel azok alakulása jelzi, hogy van-e vagy nincs inflációs nyomás a rendszerben - hangsúlyozta az elnök. A szeptemberi inflációs adatok megerősítették a tanács véleményét és hitét abban, hogy megnövekedett annak valószínüsége, hogy az infláció középtávon jelentősen elmarad a 3 százalékos inflációs céltól. Ez tehát annyit jelent, hogy inflációs szempontból nemcsak lehetséges de szükséges is az alapkamat csökkentése - rögzítette Simor András, aki azt is jelezte, hogy "a monetáris tanácsnak nem célja a 3 százalékos cél alullövése, mint ahogy felüllövése sem".
A reálgazdaság helyzetét elemezve, a Monetáris Tanács úgy látja, hogy az MNB augusztusi előrejelzése, azaz a 6,7 százalékos visszaesési adat továbbra is érvényes. "Némi fejtörésre az ad okot, hogy a többi régiós országgal szemben, Magyarországon rövid távon nem indul be a növekedés, és megvan az esélye annak, hogy a magyar gazdaság növekedése kicsit elválik a többi gazdaság növekedésétől" - fogalmazott a jegybank elnöke.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo