Bioműanyag

A szeméttelepek kapacitásának negyedét nem komposztálható szintetikus műanyagok tölti meg világszerte. Kiváltásukra kínálkoznak a növényi rostokból készült biopolimer-fajták.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ma szinte minden terméket fóliában, zacskóban, flakonban árusítanak, de műanyag kell a habarcsokhoz, a pelenkákhoz és a gyógyászati segédeszközökhöz is. A világban kitermelt nyersolajmennyiség 4-8 százalékát fordítják polimerek gyártására. Csakhogy ezek több évszázad alatt képesek lebomlani a természetben.

Mitől zöld, és mennyire?

A bioplasztik szó félrevezető, mert olyan műanyagokra is értendő, amelyek biomasszából készültek, ám nem lebomlók.

A komposztálható bioműanyag igazán „zöld", mert forrása megújuló biomassza - mikrobák hozzák létre erjesztéssel -, nem tartalmaz mérgező anyagokat, és végül mikrobák bontják le (aerob lebomlás), hogy humuszként tápanyaga legyen a növényvilágnak.

Mi mennyi?
■ A szintetikus műanyag gyártása kilónként 1,2 euróba kerül, a lebomló viszont 2–5 euróba – véli a Recycling Portal.
■ Egy hagyományos bevásárlószatyor 2 dollárcentbe kerül, míg egy lebomló 15-be a Kaliforniai Élelmiszerboltok Szövetsége szerint.
■ Egy lebomló műanyag töltőtoll 0,11 euróból elkészíthető.

A biológiailag lebomló plasztik különféle típusainak 60-90 százaléka bomlik le a természetben. Lebomlásához a nap és a levegő jelenléte is szükséges, és szennyező anyagokat (kobalt, mangán, vas) is tartalmaz, amivel szennyezi a talajvizet. Ha túl mélyre kerül a szeméttelepen - ahol nincs oxigén -, a baktériumok ott nem képesek lebontani. A hulladéklerakóknak átlagosan 25-30 százalékos a nedvességtartalma, a műanyag bomlási folyamatának megindulásához viszont 65 százalékos arány kellene - állítja az amerikai Környezeti és Műanyagipari Bizottság (EPIC). Ennek híján anaerob lebomlás következik be, amiből metán keletkezik, aminek sokkal erősebb üvegházhatása van, mint a szén-dioxidnak.

A lebomló műanyagot - amely kémiai reakciókon keresztül vízre, szén-dioxidra, biomasszára és méreganyagokra bomlik le - megújuló források helyett kőolajszármazékokból állítják elő. Idetartoznak az alifás vízben való bomlásra képes poliészterek és az aromatikus poliészterek, amelyek ellenállnak a mikrobáknak. Előfordulhat, hogy egyes mikroorganizmusok olyan enzimeket fejlesztenek majd ki magukban, amelyek képesek lebontani mind többféle polimert. A nejlon esetében ez két mikrobafajtánál (flavobacteria, pseudomonas) már megtörtént!

Költséges és energiaigényes

Szakértők szerint a technológiai fejlettség jelenlegi szintjén a szintetikus műanyag 20-30 százaléka kiváltható lenne. A lebomló vagy komposztálható plasztikok előállítási költsége viszont háromszor-hatszor nagyobb, mint a fosszilis alapanyagúaké, derül ki a BASF vegyipari konszern adataiból. Környezetvédők azonban úgy vélik, hogy a szintetikus műanyag árába nincsenek beépítve a környezeti externáliák, valamint az újrahasznosítás és a szeméttárolás költségei, tehát olcsósága nem lehet mérvadó a komposztálható műanyag ellen.

Még nem tömegtermék
Bioplasztik bő húsz éve létezik, de csak az ezredfordulón kezdődtek a multicégeknél technológiai áttöréseket kereső K+F-programok. A komposztálható bioplasztik gyártásának volumene kétévente megduplázódik, de még mindig csak alig egy százalékát teszi ki a globális műanyagiparnak – állítja a Research and Markets kutatócég. A BBC Research 2007-es adata szerint a globális műanyagipar 1,63 milliárd tonnás termelésével szemben világszerte csak 243 millió tonnát gyártottak lebomló műanyagokból. Ennek 60 százalékát a csomagolóipar használja el a Frost & Sullivan. A kutatócég szerint ez a mennyiség évente 22 százalékkal nő.

Szakértők a polilaktidokról (PLA) tartják elképzelhetőnek, hogy a közeljövőben árban konkurálni tudjon a szintetikus műanyaggal. (A polilaktidok a politejsav származékai, megújuló nyersanyagforrásokból előállítható, hőre lágyuló, biológiailag lebontható műanyagok.) E reménynek, bár a hagyományos plasztikot termelő gépek használhatók PLA előállítására is, sok köze van a gyártás energiaigényéhez. A lebomló bioplasztik gyártása energiaintenzív folyamat, de a piacvezető NatureWorks újabban nem kevesebbet állít, mint hogy a PLA gyártását 27,2 megajoule/kilogrammos energiaszintre tornázta le, s hamarosan tovább csökkenti 16,6 megajoule/kilogrammra!

Mások inkább azt tartják kulcsfontosságúnak, hogy a biopolimer csakis a növények élelmezési szempontból haszontalan részeiből készüljön, ne vonjanak el miatta értékes alapanyagokat az élelmiszerpiacról. Ha a világ összes eldobható műanyag eszközét növényekből állítanánk elő, azzal állítólag félmilliárd embertől vennénk el az élelmét.

Egyre többen

  • Világszerte hárommillió biomassza-alapú termék-előállítót tartanak nyilván.
  • A Fuji Xerox 2007-ben 30 százalékra növelte a bioműanyag arányát nyomtatógépeiben. A 100 százalékos bioplasztik az elektromos készülékekben egyelőre kivitelezhetetlennek tűnik, mert bizonyos fokú hőellenálló és ütésálló képességgel kellene rendelkeznie.
  • A Ford már 85 százalékban komposztálható alapanyagokból állítja össze az Explorert: az utastér belső felületeit „biohab" fedi, amely a vállalat saját fejlesztése. Az ülések és a háttámlák 40 százalékban szójaalapú poliuretánhabot tartalmaznak.
  • A Coca-Cola egyes palackjai 30 százalékban lebomlóak.
  • A PepsiCo. egyes italait nemrég növényi alapú palackokban kezdte árusítani.
  • A Procter & Gamble idén nyártól forgalmazza cukornád alapanyagú flakonban a Pantene sampont.
Ne szelektíven!
A lebomló műanyagokat nem szabad szelektív hulladékgyűjtőkbe helyezni, mivel a PLA-műanyag a hagyományos műanyaggal (PET) keverve újrahasznosíthatatlan elegyet ad.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo