Veszélyhelyzet cikkek
A kormány által meghirdetett veszélyhelyzet jogbizonytalanságot okoz a gazdaságban
Külföldiek magyarországi részesedésszerzése – most már örökre engedélyköteles?
Háborús veszélyhelyzetre ébredtünk
A kormány az alaptörvényben biztosított jogával élve éjféltől kihirdette a háborús veszélyhelyzetet - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Facebookon még tegnap közzétett videójában.
Ismét meghosszabbította a veszélyhelyzetet a kormány
Egészen jövő júniusig él a hosszabbítás.
Hamarosan döntés születik a veszélyhelyzet meghosszabbításáról?
Az Országgyűlés kétnapos üléssel folytatja munkáját a következő két hétben.
Hajlamosabbak lettek a korrupcióra a munkavállalók az egészségügyi veszélyhelyzet óta
A globális krízis hatására kialakult gazdasági lassulás világszerte kockázatot jelent a vállalatok etikus működésére – derül ki az EY közel 3600 cégvezető és beosztott megkérdezésén alapuló nemzetközi felméréséből. A szervezetek munkavállalói és beszállítói ugyanis hajlamosabbá váltak a szabályok megszegésére annak érdekében, hogy megőrizzék az egészségügyi veszélyhelyzet előtt elért pozícióikat.
Nem akármilyen 10 és 20 forintos jön
10 és 20 forintos érmével tiszteleg az MNB a hősök előtt.
Veszélyhelyzet után - milyen korlátozások maradhatnak?
Az Országgyűlés tegnap elfogadta a veszélyhelyzet megszüntetéséhez szükséges törvényeket, így a kormány várhatóan néhány napon belül dönt a veszélyhelyzet megszüntetéséről és a járvánnyal szembeni védekezés további új jogi eszközeiről. A Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértői azonban felhívják a figyelmet arra, hogy a jogi keretek nem térnek vissza a veszélyhelyzet előtti időszak rendjébe.
Eljött a nap, amit már nagyon várt Magyarország
Elfogadta az Országgyűlés a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzet megszüntetéséről szóló törvényt, valamint jóváhagyta a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő átmeneti szabályokról és a járványügyi készültségről szóló jogszabályt.
Nagyot könnyítettek a közbeszerzések szabályain
Jelentősen egyszerűsödtek a koronavírus elleni védekezéssel összefüggő közbeszerzések szabályai. Így a nemzeti értékhatárt elérő beszerzések esetén elegendő lehet három ajánlatot bekérni, sőt kivételes sürgősség esetén akár egyetlen cég közvetlenül is felhívható ajánlattételre – hívja fel a figyelmet dr. Vass Réka, a Baker McKenzie szakértője.
Könnyebb lehet vállalatokat felvásárolni a veszélyhelyzet alatt
Jelentős könnyítést kaptak a közvetlenül, vagy közvetetten állami tulajdonban lévő kockázati tőkealapok és magántőkealapok, melyek egyedül vagy más vállalkozással közösen, befektetésvédelmi célú irányítási jogokat szereznek egy vállalatban. A koronavírus miatt kihirdetett veszélyhelyzet ideje alatt ugyanis azokat a tranzakciókat nem kell a Gazdasági Versenyhivatalnak bejelenteniük és engedélyeztetniük, amelyeknél a felvásárolt cég a járvány miatt került nehéz helyzetbe.
Vis maior a szerződéseknél: lehet rá hivatkozni a veszélyhelyzet alatt?
A koronavírus-járvány miatt kialakult veszélyhelyzet számos szerződéses helyzetben hozott nem várt fordulatot, amely megbeszélések, esetleg viták sorozatát eredményezheti a szerződéses partnerek között. E tárgyalások során a felek érinthetik a vis maior vagy az ún. MAC/MAE klauzulák kérdéskörét is. A felek ezen kérdések jelenlegi megtárgyalásával elsősorban a gazdaság különböző szektorainak a veszélyhelyzet utáni újraindítását segíthetik elő, amely már most hatalmas, embert és piacot próbáló, de kölcsönösnek látszó feladat. A Kapolyi Ügyvédi Iroda 9 pontban gyűjtötte össze a vis maiorral és a MAC/MAE klauzulával kapcsolatos legfontosabb kérdéseket.
Ezeket a lépéseket teheti meg a kormány veszélyhelyzet idején
Az egész ország területére kihirdette a veszélyhezetet a kormány. Ezt szerdán délután jelentette be Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter.