A részvételi demokrácia eddig soha nem látott fejlődésen ment keresztül Európában. A polgárok kezében lévő, a napirendet meghatározó erőteljes eszköz elvileg elősegítheti egy valódi európai „démosz” létrehozását, mivel különböző országok állampolgárai fognak össze, hogy mindenki számára fontos kérdéseket vitassanak meg.
Az unió tagállamainak polgárai - egymillió támogató aláírás összegyűjtése esetén - saját maguk kezdeményezhetnek uniós jogalkotást olyan témákban, amelyekben a tagállamok hatáskört ruháztak a közös EU-intézményekre.
Maroš Šefčovič, a bizottság alelnöke így nyilatkozott: „Örömmel tölt el, hogy a kemény munkát és a hosszú várakozást követően az európaiak végre elindíthatják a polgári kezdeményezést a bizottság honlapján való bejegyzésükre vonatkozó kérelem révén. Én személy szerint nagy érdeklődéssel várom, hogy a polgároknak milyen ötleteik vannak.”
A kezdeményezések nyilvántartásba vétele kulcsfontosságú kezdeti lépés a folyamat során. A kérelmet egy polgári bizottságon keresztül kell benyújtani, amely legkevesebb hét olyan uniós polgárból áll, akik állandó lakóhelyük szerint legalább hét különböző tagállamot képviselnek.
A nyilvántartásba vételt követően a polgári bizottságnak 12 hónap áll rendelkezésére, hogy összegyűjtse a kellő számú támogató nyilatkozatot legalább hét tagállamból. A tagállamonkénti aláírók legalacsonyabb számának meg kell felelnie az Európai Parlament képviselői tagállamonként megválasztott száma 750-szeresének.Magyarország esetében ez azt jelenti, hogy a figyelembe vételhez legkevesebb 16500 aláírásra van szükség, írja az MTI. Azok az uniós polgárok támogathatnak egy kezdeményezést, akik elérték az európai parlamenti választásokon való részvételre jogosító életkort (a 18 évet, kivéve Ausztriát, ahol 16 év a korhatár).
A tagállamok hatáskörrel rendelkező hatóságainak igazolniuk kell a támogató nyilatkozatok számát. A bizottságnak ezt követően három hónap áll a rendelkezésére, hogy megvizsgálja a kezdeményezést, és döntsön arról, hogyan szándékozik eljárni az ügyben. Ha megvan a szükséges támogatottság, indoklás nélkül nem mellőzheti a kezdeményezés vizsgálatát. A bizottság fogadja a szervezőket, akik részleteiben ismertethetik a kezdeményezésben felvetett kérdéseket. A szervezőknek lehetőségük nyílik arra is, hogy kezdeményezésüket az Európai Parlamentben megtartott közmeghallgatáson ismertessék. A folyamat végén a bizottság közleményt fogad el, amelyben megfogalmazza a polgári kezdeményezéssel kapcsolatos következtetéseit, azt, hogy adott esetben milyen lépéseket kíván tenni, illetve azokat meg is indokolja. Az Európai Bizottság igyekszik a folyamatot a lehető legegyszerűbbé tenni a polgárok számára, miközben gondoskodik a szükséges biztosítékok meglétéről, hogy az olyan kezdeményezéseket, amelyek nyilvánvalóan visszaélésszerűek, komolytalanok vagy zaklató jellegűek, ellentétesek az európai értékekkel, vagy kívül esnek a Bizottság hatáskörén, ne vegyék nyilvántartásba. A kezdeményezések támogatásával kapcsolatos adatok megfelelő védelmét biztosító intézkedések is érvényben vannak.
– Egész Európára kiterjedő közéleti viták forrásául szolgálhat az uniós szintű polgári kezdeményezés jogintézménye - hangsúlyozta Gurmai Zita szocialista európai parlamenti (EP-) képviselő, aki szerint így csökkenhet az uniós intézmények demokráciahiánya.
– Az eljárás egyedülálló lehetőséget biztosít az egyszerű állampolgárnak arra, hogy megossza velünk, európai döntéshozókkal a véleményét, ha úgy látja, hogy nem végezzük elég jól a munkánkat, fontos ügyeket figyelmen kívül hagyunk - hangsúlyozta a képviselő.
Az európai polgári kezdeményezés honlapja: http://ec.europa.eu/citizens-initiative