USA: „Továbbra is aggódunk Magyarország miatt”

„Alapos munkát végezve” próbálták megérteni, milyen hatással lesznek a sarkalatos törvények a magyar demokráciára, írja Eleni Tsakopoulos Kounalakis budapesti amerikai nagykövet a Heti Válasz csütörtökön megjelenő számában. A cikkben – amelynek szövegét a szerkesztőség eljuttatta az MTI-hez – a nagykövet hangsúlyozza: az Egyesült Államok számára fontos, hogy az erős, élénk magyar–amerikai kapcsolat továbbra is megmaradjon és fejlődjön. Ugyanakkor a sarkalaots törvényekkel kapcsolatzban azt írja: „továbbra is aggódunk”. Arra inti a kormányt, hogy mielőtt az alaptörvény és a sarkalatos törvények hatályba lépnének, „jól fontolja meg intézkedéseit”.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

 


Eleni Tsakopoulos Kounalakis
Fotó: hungarian.hungary.usembassy.gov

Az Egyesült Államok magyarországi nagykövete, Eleni Tsakopoulos Kounalakis a Heti Válasz e heti számában megjelenő cikkében emlékeztet arra, hogy két éve tölti be posztját, és ebben az időszakban több közös cél - így a líbiai átmenet vagy a Balkán térségének stabilitása - érdekében volt lehetősége szorosan együttműködni a magyar kormánnyal. Azt írja: ahogyan az elmúlt 21 év során mindig, Magyarország és az Egyesült Államok kapcsolata ma is erős és élénk.

Merre tart a magyar kormány?

„Fontos számunkra, hogy kapcsolatunk erős maradjon, és hogy a továbbiakban is fejlődhessen. Ezért dolgoztunk szorgalmasan az elmúlt néhány hónapban azon, hogy megértsük, merre tart a magyar kormány, különös tekintettel azokra a nagy ívű reformokra, amelyeket hatalomra kerülése óta végrehajtott" - fogalmaz a nagykövet.

A diplomata azt írja: a magyarországi reformokkal kapcsolatban mindig fontosnak tartja néhány alapvető tény kiemelését. Először is azt, hogy Orbán Viktor miniszterelnök kormánya „szabad és tisztességes választásokon nyert hatalmas többséget", és ezt az Egyesült Államok tiszteletben tartja. A második helyen azt említi, hogy Magyarország demokrácia; ezért a magyar nép dolga eldönteni, hogy országa mely irányba haladjon. Harmadszor, amikor az Egyesült Államok „aggodalmaknak ad hangot a magyar demokrácia irányát illetően, akkor mi azt barátként tesszük" - áll Eleni Tsakopoulos Kounalakis írásában.

Hillary Clinton látogatása

Amikor Hillary Clinton amerikai külügyminiszter nyáron Budapesten járt, a kormány már csaknem kétszáz új törvény és az új alaptörvény elfogadásán volt túl, alig egy évvel azután, hogy hatalomra került. Magyarország világszerte megjelent a hírekben a reformok gyors tempója és átfogó jellege miatt - írja a diplomata, kitérve arra, hogy az amerikai külügyminiszter a nyilvánosság előtt is kifejezte támogatását a gazdaság újjáépítése és megerősítése iránt.

Októberben szóban aggódtak

Eleni Tsakopoulos Kounalakis megérkezik az augusztusi találkozóra
Fotó: MTI
Októberben az amerikai sajtó hívta fel a figyelmet arra, hogy a budapesti amerikai nagykövet augusztus óta nem kap időpontot, hogy személyesen találkozhassék a magyar miniszterelnökkel. A találkozó célja egy hivatalos diplomáciai üzenet (démarche) átadása volt. Orbán Viktor végül október második felében fogadta Eleni Tsakopoulos Kounalakist. A találkozóról ellentmondásos hírek jelentek meg. Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője a találkozó után azt nyilatkozta, hogy semmifajta amerikai tiltakozásról nem volt szó a találkozón. A Magyar Narancs viszont diplomáciai körökre hivatkozva azt írta, hogy volt tiltakozójegyzék. A Népszava online telefonon kérdezte meg Eleni Tsakopoulos Kounalakist arról, hogy találkozójukon miről tárgyaltak Orbán Viktorral. A nagykövet azt mondta, hogy „egyebek mellett felvetettem a készülő sarkalatos törvényekkel kapcsolatos aggályokat, különösen azokat, amelyek az igazságszolgáltatás függetlenségére és a választási reformra vonatkoznak”. Arra a kérdésre, hogy ez démarche volt-e, azt válaszolta: „Igen. Mindazonáltal semmilyen írásos dokumentumot nem adtam át a miniszterelnök úrnak.”

Clinton ugyanakkor arra is biztatta a kormányt, hogy „legyen éber: őrizze meg demokratikus intézményeit a szükséges fékek és ellensúlyok biztosításával", valamint valódi elkötelezettséget kért „az igazságszolgáltatás függetlensége, a szabad sajtó és a kormányzati átláthatóság mellett" - olvasható a cikkben.

Amióta az országgyűlés ősszel ismét összeült, folytatódott egy olyan törvényhozási menetrend, amelynek eredményeként szinte valamennyi fontos közintézmény rendszere átalakul majd, köztük a demokrácia négy alappillére közül három: a törvényhozás, az igazságszolgáltatás és a média - olvasható a cikkben.

Mint Eleni Tsakopoulos Kounalakis megjegyzi: Magyarországon évek óta biztatnak reformokra a politikusok, a szakmai szervezetek, a vállalkozások és a civil szervezetek. Senki nem állítja, hogy nincs szükség reformokra - emeli ki, hozzáfűzve, hogy a napirenden lévő reformokkal azonban a kormány a hatékonyság növelésére helyezi a hangsúlyt.

Továbbra is aggódnak

A diplomata úgy fogalmaz, hogy a budapesti amerikai nagykövetség munkatársai és washingtoni kollégái „alapos munkát végezve próbálták megérteni", milyen hatással lesznek ezek a sarkalatos törvények a demokráciára. Eleni Tsakopoulos Kounalakis hozzáteszi: „továbbra is aggódunk".

A diplomata emlékeztet arra, hogy a következő néhány héten belül befejeződik a sarkalatos törvények szövegezése, és hatályba lép Magyarország új alaptörvénye. „Mielőtt ez megtörténne, arra biztatom a kormányt, hogy jól fontolja meg intézkedéseit" - írja. Hozzáteszi: „számos hiteles hang tesz fel kérdéseket". Ezek között említi például, hogy megfelelő fékek és ellensúlyok vannak-e az új rendszerbe építve ahhoz, hogy megőrizzék a demokratikus intézmények függetlenségét a magyarok eljövendő generációi számára. A fontos kérdések közé sorolja azt is: hogyan képes egy kormány a demokrácia intézményeit - mint a bíróságok és a média - a legjobban működtetni és szabályozni.

Eleni Tsakopoulos Kounalakis hangsúlyozza: ezek nem könnyű kérdések, valamennyi demokráciának meg kell válaszolnia őket. Megjegyzi azt is, hogy ezeket a kérdéseket nem egyetlen alkalommal teszik fel, és nem elég rájuk egyetlen alkalommal választ adni. A diplomata kiemeli: az Egyesült Államok érdekelt Magyarország sikerében.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo