A kísérleti fázisba jutott repülőgépekre szerelhető lézerfegyvert 12 éve fejleszti három cég; a Boeing, a Lockheed Martin és a Northtop Grumman, és már több mint 4 milliárd dollárt költöttek rá. Az Amerikai Raktétavédelmi Ügynökség szerint ez a fegyver lehet a válasz a terrorfenyegetésre. A lézer segítségével ugyanis a kilövés pillanatában lehet megsemmisíteni az atomtöltettel is felszerelhető Scud rakétákat, melyekkel Irán és Észak Korea is rendelkezik.
A lézersugarat akár a célponttól többszáz kilométerre járőröző repülőkről is célba lehet juttatni. A tervek szerint a kilőtt rakéták hőjét műholdak segítségével fedeznék fel, és a lézerrel felszerelt repülők még azelőtt elpusztítanák őket, hogy felgyorsulnának és pályára állnának. A rakétavédelem azonban csupán az egyik felhasználási területe az új fegyvernek, amit kis módosításokkal ellenséges repülők elpusztítására, és műholdak felrobbantására is fel lehetne használni.
Obama miatt mutatták be a technológiát
A lézersugárral és a célzást vezérlő optikai berendezéssel laboratóriumi körülmények között már korábban is végrehajtottak sikeres kísérleteket, viszont ez az első alkalom, hogy egy repülőgépről lőttek vele. Most egyszerre bizonyították be, hogy a kilövés nem tesz kárt a gépben és eltalálja a célpontot. "Jövőre átütő erejű bemutatót tervezünk. Egy égő rakétaroncs fogja megmutatni a világnak, hogy a fegyverrendszerünk életképes." -nyilatkozta a NewScientistnek az egyik fejlesztőmérnök.
A fegyver ellenzői szerint azonban a kísérletekre és a fegyver új felhasználási területeinek bemutatására csak azért volt szükség, mert az Obama adminisztráció ódzkodik újabb milliárdokat ölni csillagháborús tervekbe. Függetlenül attól, hogy a három cég kap-e támogatást a terv megvalósításához, a jövő háborúiban a láthatatlan infravörös hullámokat fel fogják használni az ellenség elpusztítására.
"Az emberek elégetése nemzetközileg elfogadott"
A Boeing egy másik Pentagon megbízás kapcsán egy kisebb erejű lézerfegyver létrehozásán is dolgozik, ami egy izzó kályha hőjének százszorosával égetne el embereket, vagy robbantana fel fegyvereket. Az afganisztáni háborúban pedig egy Zeusz nevű lézerfegyvert tesztelnek a szövetséges csapatok, amely néhány száz méterről képes elpusztítani a felkelők nehézfegyverzetét. Bár a lézersugarat közel tíz percig kell a célpontra irányítani mielőtt felrobbantja azt, használata során nem forog veszélyben amerikai katonák élete.
A lézerfegyverek bevezetését nem kíséri társadalmi vita. Bár az ENSZ egy határozata tiltja, hogy az ellenség megvakítására használják fel őket, ez nem fogja meggátolni a katonai alkalmazást. Az emberek elégetése más fegyverekkel ugyanis nemzetközileg elfogadott módja a hadviselésnek.
Lézerfegyverek fejlesztésével a hetvenes évek óta foglalkoznak az Egyesült Államokban, Teller Ede több mint tíz évet dolgozott Reagen csillagháborús tervén, mely műholdról vezérelt lézerpajzzsal óvta volna Amerika területét. Bár az elképzelés megvalósíthatatlannak bizonyult, nagy szerepe volt a korszak meghatározó filmjének, a Csillagok háborúja trilógiának a létrejöttében.