A jogsegélyszolgálatok a munkáltatóknak is segítenek majd a munkaügyi jogszabályok megismerésében, alkalmazásában. Az új intézmények társadalombiztosítási kérdésekben is tájékoztatást adnak.
Foglalkoznak majd egyéni és csoportos munkajogi kérdésekkel, a jogviták megelőzésével, a tanácsadáson kívül iratszerkesztéssel. Feldolgozzák, elemzik, értékelik az egyes jogeseteket, levonják a tanulságokat.
A cél, hogy az így létrehozott regionális jogsegélyszolgálatok országos hálózatként egymással együttműködve dolgozzanak.
Régiós felosztás
A jogsegélyszolgálatokat régiónként kell létrehozni úgy, hogy valamennyi megyeszékhelyen, illetve nem megyeszékhely megyei jogú városban is legyen elérhetősége az adott regionális intézménynek. A hét régiós jogsegélyszolgálat létesítéséhez előirányzott európai uniós és magyarországi közös támogatási keret 1 milliárd forint. Egy-egy regionális intézményhez 70 és 170 millió forint közötti támogatás nyerhető el. A pályázatokat a munkavállalói vagy munkáltatói érdekképviseletek, azok szövetségei adhatják be november 5-től az év végéig.
A munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek, valamint szövetségeik a tisztségviselőik képzéséhez, a hatékonyabb működéshez 500 millió forintos, hasonlóan az Európai Unió közreműködésével finanszírozott keretből nyerhetnek el támogatást. Egy-egy pályázó 5 és 50 millió forint közötti összeget nyerhet el. A kalkuláció szerint 20-25 pályázó támogatható majd.
Pénz képzésre
A tisztségviselők közgazdasági, jogi, munkaerőforrás gazdálkodási, nyelvi, a munkaügyi kapcsolatokra vonatkozó képzéseken vehetnek részt, illetve javíthatják tárgyalási technikájukat. A támogatás felhasználható az érdekképviseleteknél indított saját képzésekre, tananyagok fejlesztésére is.
A program támogatja az egyes érdekképviseletek integrációját, a közös szakértői, információs bázis kialakítását. Létrehozható az érdekképviseletek információs vagy érdekképviseleti hálózata. Támogatás igényelhető az európai uniós szakmai együttműködés kialakításához, fejlesztéséhez.
Az érdekképviseletek pályázhatnak a olyan programokkal is, amelyek eredményeként több munkavállaló tartozik majd a kollektív szerződés hatálya alá. Különösen a több munkáltatóra kiterjedő vagy ágazati, területi kollektív szerződések előkészítése, megkötése támogatható. Igénybe vehető hatáselemzés, tanácsadás, jogi kontroll.
A hatékonyabb munkát szolgálhatja, ha az egyes érdekképviseletek önálló honlapot indítanak, vagy azt jól használhatóvá fejlesztik. Ehhez is elnyerhetik a támogatást.
A munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek és a különféle civil szervezetek közösen is pályázhatnak a közösen, így költségtakarékosabban kialakítható és használható infrastrukturális, szakértői bázissal.
A civil szervezeteknek külön támogatási keret is rendelkezésre áll, amelyre önállóan pályázhatnak.