Térségünk a legszennyezőbb?

A tágabb értelemben vett Közép- és Kelet-Európa átalakuló országai a világ leginkább környezetszennyező energia-felhasználói között vannak, és energiahatékonyságok változatlanul messze elmarad a fejlett ipari térségétől, hangzott el a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) vasárnap kezdődött éves közgyűlésén, ahol energiahatékonyság-javító hitelalap létrehozását jelentették be a nagy energia-felhasználó kedvezményezett országoknak.

Az EBRD az idei közgyűlés egyik központi témájává tette a kedvezményezett térség energiahatékonyságának javítását, és tervei között szerepel, hogy 2009-re megkétszerezi, 1,5 milliárd euróra növeli a "zöld energiával" kapcsolatos finanszírozásait.

A londoni rendezvény első napján ismertetett tematikus összefoglaló szerint ha Kelet-Európa és Közép-Ázsia volt kommunista országainak energiahatékonysága a jelenlegi nyugat-európai szintre emelkedne, a világ teljes energiafogyasztása 7,2 százalékkal csökkenne.

Az átalakuló országok a nyugat-európai szintnél átlagosan hétszer, de egyes esetekben harmincszor több üvegházhatást okozó gázt bocsátanak ki egységnyi GDP-érték előállításához, és e gázok éves globális kibocsátásának 13 százalékáért felelősek, áll az EBRD térségi energiahatékonysági összefoglalójában.

A térségen belüli fejlettebb országok példája ugyanakkor mutatja, hogy a gazdasági növekedés mellett is lehetséges a  széndioxid-kibocsátás mérséklése: amerikai adatokat ismertetve a bank szakértői azt írták, hogy Közép-Európában 1990 és 2002 között, a GDP-értékhez mérve 42 százalékkal csökkent e szennyezőanyag kibocsátása.

Az EBRD szerint az orosz kormány saját felmérése is azt mutatja, hogy az ország 40 százalékkal csökkenthetné saját éves energiafelhasználását a felhasználási hatékonyság javításával. Az orosz acélipar termelésének például a 22 százalékát adják elavult, energiapocsékoló, nyílt rendszerű kohók; az ilyen technológia az indiai acélipar termelésének már csak a 3,9 százalékát, az Európai Unióénak pedig nulla százalékát adja.

Az EBRD szerint ha Ukrajna az energiahatékonyság javítására rendelkezésre álló összes módszert alkalmazná, felére csökkenthetné jelenleg 70 százalékos gázimport-függőségét, ami nagyban javítaná az ország energiaellátási biztonságát.

Az éves közgyűlés első munkanapjának végén, vasárnap este bejelentették, hogy az EBRD az Európai Unió beruházási bankjával együtt (EIB) energiahatékonyság-javító hitelalapot hoz létre a kedvezményezett térség legnagyobb energia-felhasználó országai és vállalatai részére. A két intézmény részvényes országainak, illetve ezen országok vállalatainak hozzájárulásával néhány hónapon belül elinduló "karbonkredit-alapból" a két bank által meghirdetett átfogó felhasználás-csökkentő programokra lehet hitelekért folyamodni.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo