A kérdés fontossága viszonylagos, ha tudjuk, hogy a britek harmada, az amerikaiak negyede nem reggelizik rendszeresen. Ezért is vitatkoznak sokan azon, hogy valóban a reggeli-e a nap legfontosabb étkezése?
Különös tekintettel arra, hogy a túlsúly, az egyre több cukorbeteg korát éljük. Ugyanakkor tanúi vagyunk a gabonapelyheket gyártó cégek reklámkampányainak az úgymond egészséges táplálkozás érdekében. Miközben a nagy többség által fogyasztott pelyhek többsége csaknem annyi cukrot tartalmaz, amennyit csak egy teljes nap alatt kellene elfogyasztanunk.
Akármiként is: 50.000 személyen, hét éven át folytatott amerikai vizsgálatok megállapították: azoknál, akiknek a reggeli volt a legfontosabb étkezése, a testtömeg-index alacsonyabb volt. A reggelinél ugyanis több rostot és egyéb, hasznos tápanyagot fogyasztunk, ami mérsékli az étvágyat és csökkenti a nap folyamán a kalória-bevitelt.
A rendszeresen reggelizők között, sokan vannak olyanok, akik tudatosan választották ezt egészségük megőrzése érdekében,
Akik nem reggeliznek, hanem kései vacsorával csillapítják éhüket, nagyoibb esélyt adnak a cukorbetegségnek, mutatott rá egy brit kutató. A vércukor állapota este a legrosszabb, ehhez a bőséges étkezés még ront.
Szerepet játszik egyébként az is, hogy két belső óránk van: az egyik az evést szabályozza, a másik a fényre, vagy annak hiányára reagál. Ha este, sötétben eszünk, a kettő szembekerül: a táplálék energiát ad a munkához, miközben a másk óra pihenést jelezne.
Mihez tartsuk magunkat végül is? A szakértők között egyetértés van abban, hogy hallgassunk a szervezetünkre és akkor együnk, amikor éhesek vagyunk... Hasznos a kiegyensúlyozott reggeli, de még fontosabb, hogy kiegyensúlyozott legyen a nap minden étkezése, hogy viszonylag állandó legyen a vércukor szintje – ez segíthet abban, hogy csökkenjen az étvágy és ne hízzunk el.
(Forrás: BBC)