A nyugdíjat termőföldért 2006-ban induló program vélhetően sikeres lesz, ám a szerkezetátalakítás fejenként ezer eurós támogatása nem tűnik népszerűnek a leginkább érintettek, az őstermelők körében. Az "ingyenpénz" érdekében is fel kellene mutatni igazolt bevételt, s némi adófizető készséget, később pedig "látható" lesz a gazda. Így aztán inkább lemond az ölébe pottyanó ezer euróról. E két segítségfajta is része annak a nemzeti vidékfejlesztési programnak, amelynek a múlt év májusában adott zöld utat az Európai Unió.
Az agrártámogatások korábbi és jelenlegi rendszereiben természetesen nagyobb léptékű támogatási formák is szerepelte, a földművelésügyi tárcánál ma már szinte teljesen kész mérleggel rendelkeznek a SAPARD-finanszírozásokról, illetve a későbbi agrár- és vidékfejlesztési operatív program indulásáról.
A SAPARD fő száma a 15,88 milliárd forint, az az összeg, amelyet 2003-ben és 2004-ben ténylegesen kifizettek, az utóbbi évben folyósították a jóval nagyobb tételt, azaz a 14,2 milliárd forintot. Ezen forrásokra a szabályoknak megfelelően a végrehajtott fejlesztések, beruházások után, utófinanszírozásként kerítettek sort. Dr. Nyujtó Ferenc, a szaktárca helyettes államtitkára a Miniszterelnöki Hivatal EU-s rendezvényén, február 9-én azt is kifejtette, hogy több mint ezer sikeres pályázat szólt gépvásárlásról, csaknem kétszázan kértek forrást állattartó telep korszerűsítéshez, 120 terménytároló készült el, több mint száz esetben létesült vágóhíd, 35 tejüzemet hoztak létre, 97 borászati és 87 gyümölcsfeldolgozó egység építését támogatta a SAPARD. A falu összképét közösségi pénz felhasználásával 67 esetben szépítették, 70 templomot hoztak rendbe, s 28 közösségi célú felújításhoz kértek támogatást a települések. A mezőgazdasági energiaellátás javítása, a szennyvíztisztítás megoldása 14 milliárd forintnyi pályázati pénzzel egészülhetett ki. Mezőgazdasági beruházásokra, falufejlesztésre, mezőgazdasági infrastruktúrára nyújtható közösségi pénz az agrár- és vidékfejlesztési operatív program révén is. Tény, hogy jelentős túljelentkezéssel számol a szaktárca, de nem mellékes körülmény, hogy itt rugalmasabb az "átjárás" az egyes költségvetési alfejezetek között. Pályázati prioritásnak tekintik az állatjóléti, valamint a gabonatároló kapacitásokat bővítő beruházásokat. Ilyen háttérrel 72 gabonatároló építésére kerül sor, az operatív program a 4-5 ezer tonnás helyi, a 25-30 ezer tonnás regionális kapacitásbővítés finanszírozásához járul hozzá. Szó van 500 ezer tonna befogadására alkalmas objektum építéséről is, de ahhoz a forrást a strukturális alapból célszerű megszerezni.