Szociális szövetkezeteket ott érdemes szervezni, ahol nagyon kevés az egyéb munkalehetőség és a szövetkezet tagsága részt vehet a településen a személyi, szociális szolgáltatások nyújtásában, a települési közmunkákban. A tagok háziipari, kisipari tevékenységet is folytathatnak. (Korábban a szociális feszültségek csökkentése érdekében indítottak több közmunkaprogramot)
A szociális szövetkezetek fontos szerepet vállalhatnak a helybeli közösségi programokban, hozzájárulva ahhoz, hogy jobban összetartsanak a település lakói. Olyan igények, szükségletek kielégítése kerülhet tevékenységeik közé, amelyekre a gazdaság más szereplői kevésbé vállalkoznak.
A tevékenység eredményéből közösségi alapot képeznek, ezt pedig a tagoknak, családtagjaiknak nyújtott juttatásokra fordítják. A Munkaerőpiaci Alap 2007-2011 között 695 millió forintot biztosít a támogatásokra. A pályázók ötszázezer forintot nyerhetnek el a szövetkezet alapítási költségeire, üzleti tervek készítésére fél éves időtartamra.
A már létrehozott szövetkezetek 20 millió forint támogatást kaphatnak elsősorban a tagként, vagy alkalmazottként foglalkoztatott helybeli munkanélküliek bér és járulékköltségeire, egy éves időtartamra. Ezen kívül ebből a támogatásból fedezhető a szövetkezet indításához szükséges beruházások költsége, erre a támogatás legfeljebb harminc százaléka használható fel. A működtetése legfeljebb a támogatás 9 százaléka fordítható, a menedzserek bér és járulékköltségeire legfeljebb 15 százalék. Elszámolható még a piacfelmérés, projektkidolgozás költsége is.
A pályázat első fordulója az idei év december végéig tart, addig várják a pályamunkákat. A második fordulóban november 5-étől adhatók be a pályamunkák a jövő év januárjának végéig. A beadott pályamunkákról a bíráló bizottság az idei év decembere és a jövő év márciusa között dönt.