Szükséges, hogy az univerzumnak legyen eredete?

Idén Michal Heller, a neves lengyel kozmológus és katolikus pap nyerte el a Templeton Díjat, aki annak ellenére, hogy sokszor igen nagy politikai elnyomás alatt volt, több mint negyven évet szentelt arra, hogy kidolgozza rendkívül eredeti elképzeléseit a világegyetem keletkezésére vonatkozóan.

A 800 ezer font (mintegy 270 millió Forint) értékű Templeton Díj díjazottjának nevét a mai napon, a Templeton Alapítvány New Yorkban jelentette be. A díjat, amely a világ legnagyobb pénzjutalommal járó elismerése, 1973 óta minden évben egy olyan magánszemély kapja, aki sokat tett a vallás és a tudomány kapcsolatának erősítésért. A Templeton-díjnak 1987-ben, Jáki Szaniszló magyar bencés szerzetes személyében magyar díjazottja is volt.

Magasabb legyen a Nobel-díjnál

A Sir John Templeton által létrehozott díj értékét úgy határozták meg, hogy az mindig is felülmúlja a Nobel-díjjal járó pénzösszeget, ezzel is hangsúlyozva John Templeton azon meggyőződését, miszerint a spirituális felfedezésekből származó haszon jelentősebb, mint bármely egyéb értékes emberi törekvésből származó eredmény. (2007-ben a Nobel-díj pénzbeli értéke 10 millió svéd korona volt, ami körülbelül 758. 000 fontnak, mintegy 277.996.500 millió Forintnak felel meg)

A most 72 éves Heller Tisztelendő, aki a krakkói teológia püspöki karának filozófia szakos professzora, a fojtogató szovjet elnyomás alatt igen nehéz körülmények között dolgozott. Ennek ellenére Heller Tisztelendő, a fizika, a kozmológia, a teológia és a filozófia területének emblematikus figurájává vált igen meggyőző, hatásos és provokatív elméleteivel, amelyek sokszor igen eltérő nézőpontból közelítették meg azokat a kérdéseket, amelyekre ezek a tudományok keresték a választ.

Katolikus papként, Heller képes volt felül emelkedni a lengyel hatóságok vallásellenes szabályain, új távlatokat nyitva a hívők számára, azáltal, hogy az univerzumról alkotott hagyományos keresztény felfogást egyfajta kozmológiai kontextusba helyezte, rávezetve az embereket a "tudomány teológiájának" fogalmára.

Korábbi nyertesek

A Templeton Díj idei díjazottja a korábbi évek díjazottjainak előkelő köréhez fog csatlakozni. A tavalyi évben a díjat Charles Taylor, a montreali McGill egyetem filozófia tanszékének nyugalmazott professzora kapta, aki közel fél évszázada érvel amellett, hogy az olyan problémák, mint az erőszak és a fanatizmus csak világi és vallási vonatkozásaik együttes vizsgálatával oldhatók meg. John M. Templeton, a John Templeton Alapítvány elnöke és Sir John fia megjegyezte: "Heller munkássága hozzásegíti a világ társadalmait ahhoz, hogy jobban megértsék az élet céljait. Michal Heller kutatása a mélyebb megértés után hihetetlen jelentőségű áttörésekhez vezetett a vallási koncepciók és ismereteink területén is, és egyúttal hozzájárultak a tudomány határainak kiterjesztéséhez is."

A 2008-as Templeton Díjat, a "Spirituális Valóságért Folytatott Kutatások és Fejlesztések előremozdításáért", Erzsébet királynő férje, Fülöp Herceg adja majd át a díjazottnak egy zártkörű ünnepségen, május 7-én, a Buckingham Palotában. Heller Tisztelendő úgy tervezi, hogy a Templeton Díj pénzösszegét a Jagelló Egyetemmel és a krakkói Teológia püspöki karával együttműködő Copernicus Alapítvány számára ajánlja fel annak érdekében, hogy segítse a további kutatásokat és az oktatást a tudomány és a teológia, mint akadémiai tudományág területén.

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo