Szükséges, hogy az univerzumnak legyen eredete?

Idén Michal Heller, a neves lengyel kozmológus és katolikus pap nyerte el a Templeton Díjat, aki annak ellenére, hogy sokszor igen nagy politikai elnyomás alatt volt, több mint negyven évet szentelt arra, hogy kidolgozza rendkívül eredeti elképzeléseit a világegyetem keletkezésére vonatkozóan.

A 800 ezer font (mintegy 270 millió Forint) értékű Templeton Díj díjazottjának nevét a mai napon, a Templeton Alapítvány New Yorkban jelentette be. A díjat, amely a világ legnagyobb pénzjutalommal járó elismerése, 1973 óta minden évben egy olyan magánszemély kapja, aki sokat tett a vallás és a tudomány kapcsolatának erősítésért. A Templeton-díjnak 1987-ben, Jáki Szaniszló magyar bencés szerzetes személyében magyar díjazottja is volt.

Magasabb legyen a Nobel-díjnál

A Sir John Templeton által létrehozott díj értékét úgy határozták meg, hogy az mindig is felülmúlja a Nobel-díjjal járó pénzösszeget, ezzel is hangsúlyozva John Templeton azon meggyőződését, miszerint a spirituális felfedezésekből származó haszon jelentősebb, mint bármely egyéb értékes emberi törekvésből származó eredmény. (2007-ben a Nobel-díj pénzbeli értéke 10 millió svéd korona volt, ami körülbelül 758. 000 fontnak, mintegy 277.996.500 millió Forintnak felel meg)

A most 72 éves Heller Tisztelendő, aki a krakkói teológia püspöki karának filozófia szakos professzora, a fojtogató szovjet elnyomás alatt igen nehéz körülmények között dolgozott. Ennek ellenére Heller Tisztelendő, a fizika, a kozmológia, a teológia és a filozófia területének emblematikus figurájává vált igen meggyőző, hatásos és provokatív elméleteivel, amelyek sokszor igen eltérő nézőpontból közelítették meg azokat a kérdéseket, amelyekre ezek a tudományok keresték a választ.

Katolikus papként, Heller képes volt felül emelkedni a lengyel hatóságok vallásellenes szabályain, új távlatokat nyitva a hívők számára, azáltal, hogy az univerzumról alkotott hagyományos keresztény felfogást egyfajta kozmológiai kontextusba helyezte, rávezetve az embereket a "tudomány teológiájának" fogalmára.

Korábbi nyertesek

A Templeton Díj idei díjazottja a korábbi évek díjazottjainak előkelő köréhez fog csatlakozni. A tavalyi évben a díjat Charles Taylor, a montreali McGill egyetem filozófia tanszékének nyugalmazott professzora kapta, aki közel fél évszázada érvel amellett, hogy az olyan problémák, mint az erőszak és a fanatizmus csak világi és vallási vonatkozásaik együttes vizsgálatával oldhatók meg. John M. Templeton, a John Templeton Alapítvány elnöke és Sir John fia megjegyezte: "Heller munkássága hozzásegíti a világ társadalmait ahhoz, hogy jobban megértsék az élet céljait. Michal Heller kutatása a mélyebb megértés után hihetetlen jelentőségű áttörésekhez vezetett a vallási koncepciók és ismereteink területén is, és egyúttal hozzájárultak a tudomány határainak kiterjesztéséhez is."

A 2008-as Templeton Díjat, a "Spirituális Valóságért Folytatott Kutatások és Fejlesztések előremozdításáért", Erzsébet királynő férje, Fülöp Herceg adja majd át a díjazottnak egy zártkörű ünnepségen, május 7-én, a Buckingham Palotában. Heller Tisztelendő úgy tervezi, hogy a Templeton Díj pénzösszegét a Jagelló Egyetemmel és a krakkói Teológia püspöki karával együttműködő Copernicus Alapítvány számára ajánlja fel annak érdekében, hogy segítse a további kutatásokat és az oktatást a tudomány és a teológia, mint akadémiai tudományág területén.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo