Robert Fico miniszterelnök szerint "helytelen lenne, hogy miközben bíráljuk a régi tagországokat az átmeneti korlátozások miatt, magunk is hasonló politikát folytatunk az újonnan csatlakozó országokkal szemben".
Szerdán a román munkaügyi miniszter nyilatkozott a kérdésről, mondván: hozzávetőleg két millió román állampolgár dolgozik jelenleg az Európai Unió tagállamaiban, s a kormány arra számít, hogy az ország 2007-ben esedékes EU-csatlakozása után csak néhány százezren fognak kivándorolni munkavállalás céljából. Aki akart, az már elment külföldre dolgozni, számuk a jövőben nem fog jelentősen emelkedni.
A miniszter egyebek mellett utalt arra, hogy Finnország és Észtország már jelezte: teljes mértékben megnyitja munkaerő piacát a román és bolgár állampolgárok előtt a csatlakozás után. Németországgal és Spanyolországgal már van egy megállapodásuk a munkavállalásra vonatkozóan, előkészületben van egy hasonló Olaszországgal.
A brit kormány korábban utalást tett arra, hogy a 2004-es EU-bővítés utáni gyakorlattal ellentétben nem fogja azonnal korlátozás nélkül beengedni a brit munkapiacra a román és a bolgár munkavállalókat a két ország uniós csatlakozása után. A többi uniós tagország még nem foglalt határozottan állást a kérdésben.