Szellemvárosokat teremtett a válság

A 2008-as gazdasági válság szellemvárosok sorát teremtette meg az egész földgolyón. A több százezer főre tervezett városokban ma sokszor egy lélek sem lakik. A hitelválság során az emberek elhagyták otthonaikat, vagy éppenséggel be sem költöztek az újonnan épült házakba. Íme, a világ öt leghíresebb szellemvárosa, a hitelmindenkinek.hu gyűjtése alapján, amelyet a 2008-as hitelválság teremtett.

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kétmilliós városrész üresen

Mint mindenben ebben is Kína jár elől. Zhengzhou, a kínai tartomány központja. Az újonnan épített városrész felhőkarcolókkal és több tízezer épülettel a tervek szerint kétmillió ember lakóhelye lett volna, de jelenleg szinte teljesen lakatlan. A szellemváros méretei elképesztőek, területe San Franciscóéval vetekszik. A tervek szerint a városrésznek fokozatosan kellett volna benépesülnie, de a hitelválság itt is éreztette hatását.

Ez a város azonban csupán egyike a több tucat kínai szellemvárosnak. A becslések szerint, mintegy 64 millió üres lakás várja Kínában lakóit.

Kép:hitelmindenkinek.hu

Félmilliós lakótelep Afrikának

A második leghíresebb szellemváros, meglepő módon Afrikában található. Angola fővárosának egy új kerülete alig néhány év alatt épült fel, és a tervezőasztalon félmillió ember otthona lett volna. A gazdasági fejlődés és az ingatlanpiaci buborék idejében épült lakások ma már megfizethetetlenek az afrikai lakosság számára, és ma is elhagyatottan állnak. A mintegy ezermilliárd forintba került városrészt kínai cégek építették fel az angolai olajért cserébe.

Európa legnagyobb lakóparkja - üresen

A spanyolországi Sesenát a válság előtt öt évvel kezdték el építeni és a tervek szerint negyvenezer ember lakóhelye lett volna, és pályázott Európa legnagyobb lakóparkjának címére is. A Madridtól nem messze fekvő város több mint 1500 milliárd forintba került, és a mai napig szinte teljesen lakatlan. A becslések szerint Spanyolországban részben a hitelválság nyomán négymillió ház maradt lakó nélkül.

Dubai – oroszlán a romokon

Dubai, a Perzsa-öböl legendásan gazdag állama, ám a gazdasági válság ezt az államot sem kímélte. 2009 elejére az ingatlanárak negyven százalékot zuhantak, és a miniállam megtelt elhagyott, félig kész házakkal, épületekkel, és senki által nem járt autópályákkal.  A több ezer félbehagyott és elhagyatott épületet a kormányzat folyamatosan bontja el. Dubairól a híres brit fotós, Richard Allenby-Pratt készített felvételeket, ahogy a sivatag visszafoglalja a várost.

Az amerikai hitellufi eredménye

Amerikában az ingatlanpiac összeomlása korábban virágzó központokat taszított a mélybe. Las Vegas, Florida és Kalifornia egyes területei kerültek a szégyenpadra. 2007 végére már több mint kétmillió amerikai vesztette el otthonát. Számos olyan megye van az Államokban, ahol több mint tízezer lakóház áll üresen,és sok helyen az elhagyatott házak aránya meghaladja az ötven százalékot is.

Forrás:hitelmindenkinek.hu

Véleményvezér

Összeomlott a kubai gazdaság

Összeomlott a kubai gazdaság 

Fidel Castro öröksége a csőd.
Kitalálja, a Lehel Csarnokban vagy New Yorkban olcsóbb a gyümölcs?

Kitalálja, a Lehel Csarnokban vagy New Yorkban olcsóbb a gyümölcs? 

Megéri gyümölcsért is Amerikába menni. 
Váratlan támadást kapott Orbán Viktor egy nem várt helyről

Váratlan támadást kapott Orbán Viktor egy nem várt helyről 

Németország bekeményíthet Putyinnal szemben.
Döbbenet a piacon, a lengyel export lehagyta az oroszt

Döbbenet a piacon, a lengyel export lehagyta az oroszt 

Volna mit tanulnunk a lengyelektől.
Döbbenet, Romániába költözik a magyar ipar egyik zászlóshajója

Döbbenet, Romániába költözik a magyar ipar egyik zászlóshajója 

Egy szomorú pillanata a magyar gazdaságtörténelemnek.
Az még rendben, hogy a bizalomlistán az utolsó helyre került a magyar egészségügy, de ennyire

Az még rendben, hogy a bizalomlistán az utolsó helyre került a magyar egészségügy, de ennyire 

A magyarok több mint háromnegyede nem bízik az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo