Százszor annyit keres a főnök

Az inflációt hússzor meghaladó jövedelememelkedés után az idén megközelítette az átlagos alkalmazotti bér százszorosát a FTSE-100-as londoni tőzsdeindexet alkotó cégek felső vezetőinek javadalmazása, áll az egyik vezető londoni adatszolgáltató cég éves jelentésében.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Incomes Data Services nevű, a vállalati szférának bérezési, nyugdíjügyi, munkakörülmény- és munkajog-kutatásokat végző független elemző csoport szerint a 2006 júliusával zárult 12 hónapban a Londoni Értéktőzsde (LSE) irányadó árfolyammutatójának tagvállalatainál több mint 40 százalékkal emelkedtek a cégvezetői javadalmazások, amelyek éves fejenkénti átlaga elérte a 2,89 millió fontot (1,1 milliárd forint). Ez a 98-szorosa az ugyanezen vállalatoknál dolgozó beosztott alkalmazottak átlagbérének.

A vizsgált 12 hónapban Sir Martin Sorrell, a WPP marketing-kommunikációs és reklámügynökség vezérigazgatója kereste a legtöbbet a FTSE-100-as vállalatcsoport vezetői közül, 17,1 millió fonttal (6,8 milliárd forint). A lista második helyére Mick Davis, a svájci székhelyű, Zürich mellett Londonban is jegyzett Xstrata globális bányavállalat vezérigazgatója került 15,3 millió fontos jövedelemmel, a harmadik helyen Bart Becht, a háztartási vegyszereket gyártó, magyar piaci érdekeltséggel is bíró Reckitt Benckiser vezetője végzett, 13,6 millió fonttal.

Hat év alatt háromszorosára nőtt a bérkülönbség

A jelentés szerint ebben az évtizedben csaknem megháromszorozódott a különbség a vállalatvezetői és alkalmazotti jövedelmek között: 2000-ben a FTSE-100-as vállalati kör vezérigazgatói átlagosan 39-szer kerestek többet saját beosztottaiknál. A jövedelmi szakadék gyors szélesedésének fő oka a vállalatvezetői prémiumok meredek emelkedése. Rövid időn belül ez a második olyan londoni jelentés, amely drámai mértékű vállalati prémiumkiáramlásról ad hírt. A Gazdasági és Üzleti Kutatások Központja (CEBR) - az egyik legnagyobb, nem befektetési banki jellegű londoni gazdaságelemző cég - egy héttel ezelőtti előrejelzésében azt írta: a 2006-2007-es prémiumszezonban a londoni City befektetési cégeinek alkalmazottai a tavaly kiosztott 7,4 milliárd fontnál várhatóan 18,3 százalékkal több, összesen 8,8 milliárd font (3500 milliárd forint) jutalmat vihetnek haza. A CEBR az új prognózissal jelentősen feljavította saját előző, júliusban közölt jóslatát, amely még 8,1 milliárd font prémiumról szólt. 

Árfolyamok az egekben

A múlt hét eleji londoni CEBR-elemzés szerint a prémium-előrejelzés alapos feljavítását az indokolja, hogy a fő londoni tőzsdeindex, a FTSE-100-as az emelkedő kamatok és az amerikai gazdasági növekedés lassulásával kapcsolatos aggodalmak ellenére októberben öt és félévi csúcsra emelkedett, miután a változatlanul erőteljes - és "erősen prémiumorientált" - vállalati egyesülési és felvásárlási tevékenység (M&A) magasra hajtja a cégeredményeket és a tőzsdei árfolyamokat egyaránt. A CEBR múlt hétfőn közölt új becslése szerint az idei szezonban a  City alkalmazottai közül 4200-an részesülnek egymillió font feletti jutalomban a tavalyi 3000 prémiummilliomos helyett.

Az egyik vezető londoni ingatlanár-figyelő cég, a Hometrack ugyanaznap kiadott jelentése szerint a citybeli rekord prémiumok és a lakóingatlan-hiány a londoni lakásárakat is az egekbe hajtja. A Hometrack adatai szerint a lakáscélú ingatlanok ára a legkeresettebb londoni kerületekben csak a múlt hónapban 2 százalékkal emelkedett, és például az igen divatos nyugat-londoni Kensington & Chelsea kerületben az átlagos lakásár most már meghaladja a 648 ezer fontot (260 millió forint). Ez azonban csak az átlag; egyes chelsea-i ingatlanközvetítők portfoliójában szerepelnek 2,5 millió fontért (egymilliárd forint) kínált lakások is.

Kezdik elfogadni

A csillagászati vállalati prémiumokról szóló jelentéseket elítélte a brit szakszervezeti szövetség (TUC) főtitkára. Brendan Barber a hétfői The Timesnak azt mondta: nehéz nem arra a következtetésre jutni, hogy a vállalatvezetői javadalmazás ilyen hatalmas mértékű növekedése "inkább kapzsiságról, semmint teljesítményről tanúskodik". Hozzátette: az átlagbérekhez mérve a "sztratoszférában járó" cégvezetői fizetések azt jelentik, hogy az igazgatók most már külön osztályt alkotnak, és ez nem csupán megosztja a társadalmat, de már a gazdaságot is károsítja.

Richard Lambert, a brit gyáriparos szövetség (CBI) vezérigazgatója is elismerte, hogy a vállalatvezetői és az alkalmazotti fizetések közötti "változó ráta" "hatással van" a nagyvállalati szektorról alkotott közvélekedésre, különösen olyan esetekben, amikor "a magas javadalmazáshoz nem társul annak megfelelő teljesítmény ... ez hozzájárult a bizalom hanyatlásához".

Az Incomes Data Services jelentése szerint azonban a meredeken emelkedő cégvezetői fizetéseket a társadalom és a sajtó kezdi elfogadni: az elemzés szerint a közvélemény és média bíráló hangja még soha nem volt annyira halk, mint most.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo