Jean-Claude Trichet szerint - aki az olaszországi Cernobbióban gazdasági, üzleti és politikai vezetők előtt tart beszédet - az előrejelzés kockázatait az olajárak emelkedésből fakadó inflációs veszélyek, a protekcionista nyomás és a zavarosan oldódó globális egyensúlytalanságok jelentik, hosszabb távon pedig az árstabilitást fenyegető veszélyek.
Az euróövezet GDP-je - a pénteken ismertetett adatok szerint - 2,074 ezer milliárd euró volt a második negyedévben, 0,9 százalékkal növekedve az elsőhöz képest. Ez hatéves rekord és 2,6 százalékkal haladta meg a tavalyi második negyedévit, jelentették az EU statisztikai hivatalában pénteken második becslésként. Az első becslésben is 0,9 százalékos volt a negyedéves ütem, de csak 2,4 százalékos az éves összehasonlítású ütem, ezt most fölfelé módosították.
Javult
Az elemzők eredetileg - az első becslés augusztus 14-i megjelenése előtt - átlagosan csak 0,8 százalékra, illetve 2,3 százalékra számítottak a második negyedévről. A mostani előrejelzés azonos volt az első becsléssel, az elemzők nem számítottak felülvizsgálatra. Az euróövezeti országok hazai összterméke az első negyedévben átlagosan 0,8 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest, és 2,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit; ezt pénteken javították az eddig ismert 0,6 százalékról, illetve 2,0 százalékról.
A második negyedévi eredmény bizonyossá teszi a piaci elemzők számára, hogy az EKB folytatni fogja a tavaly decemberben kezdett szigorítássorozatát, éspedig már októberben.
Ritka pillanat: a második negyedévben az euróövezeti növekedés - negyedévről negyedévre - gyorsabb volt, mint az Egyesült Államokban és Japánban. Az EU statisztikai hivatalának nyilvántartása szerint az amerikai gazdaság 0,7 százalékkal bővült a második negyedévben az előzőhöz képest - javítottak az eddig ismert 0,6 százalékon -, az első negyedévi, 1,4 százalékos ütemről lassulva, a japán GDP pedig 0,2 százalékkal nőtt, az első negyedévi, 0,7 százalékos ütemről lassulva.