Több mint ezren maradtak a budapesti Kossuth téren szerda este, miután véget ért a Liga Szakszervezetek által szervezett demonstráció. Több tüntető a kordont kezdte rángatni, illetve sörösdobozokat dobáltak a Parlament parkolójában álló rendőrautók felé. Körülbelül egy órával a bejelentett rendezvény vége után, este nyolc órakor a rendőrség felszólította a tömeget a tér elhagyására. Ezután a tüntetőket az Alkotmány és a Báthory utca felé terelték.
Galéria, kattintson!
Az emberek kukákat gyújtogattak és kövekkel dobálták a rendőröket, akik a Báthory utcából a Bajcsy-Zsilinszky út felé szorítottak ki a rendbontókat. A Batthyány-örökmécsesnél egy konténerben lévő építési törmeléket is a rendőrök felé dobálták a maszkos, csuklyás fiatalokból álló demonstrálók. A tüntetők raklapokból barikádokat próbáltak emelni, volt olyan közöttük, aki csúzlival volt felszerelve.
Este kilencig
A Podmaniczky utcán a körútra szorultak a tüntetők, ahol megállították a forgalmat és egy villamost is. Egy taxis autóját is megrugdosták, miután az rájuk dudált. A rendbontók végül az Oktogonnál széledtek szét nem sokkal 9 óra előtt. A rohamrendőrök elvonultak a helyszínről, majd a forgalom is megindulhatott.
A tüntetés során több újságírót is igazoltattak a rendőrök. A Teréz körúton több embert megmotoztak és igazoltattak a rendőrök 9 óra után. A Kossuth tér közelében a Vértanúk terén este fél 10-kor már csak 20-30 ember beszélgetett.
Az oszlatás közben a Báthory utcában az RTL Klub stábjának egyik operatőre elesett, a rendőrök átgázoltak rajta, és belerúgtak a kamerába. Kotroczó Róbert, az RTL Klub hírigazgatója az MTI érdeklődésére megerősítette, hogy a csatorna egyik operatőrét elsodorta a rendőrsorfal. Mint mondta, sérülései nem súlyosak. A történtekről további információt nem közölt. A BRFK szóvivője az MTI-nek annyit mondott: előállítottak egy operatőrt az este folyamán.
A munkavállalók vasúti szárnyvonalak bezárása, az egészségbiztosítási reform, az új nyugdíjszámítási mód, a korkedvezményes nyugdíjazás szabályai miatt tiltakoztak országszerte. Közülük a legtöbben a reggel 6 órától 12 óráig tartott vasúti sztrájkban vettek részt, amelyet a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) és a Vasutasok Szakszervezete (VSZ) szervezett.
Sztrájkot tartottak a Budapesti Erőműben, a Dél-magyarországi Áramszolgáltató (Démász) csoportnál, illetve egy fűzfői erőműben is a Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségéhez tartozó szakszervezetek szervezésében.
Az oktatási intézmények százas nagyságrendben csatlakoztak a Liga Szakszervezetek által meghirdetett munkabeszüntetéshez, sztrájkba kezdtek a pedagógusok többi között Debrecenben, Nagymaroson, Noszvajon, Hajdúhadházon, s a főváros majd minden kerületében.
Több helyen útlezárással fejezték ki állampolgárok a sztrájkolókkal vállalt szolidaritást. Egészségügyi dolgozók tartottak fáklyás tiltakozó demonstrációt szerdán este Szombathelyen, az egészségbiztosítási rendszer átalakítása, a magánbiztosítók ellen tiltakoztva. A mintegy 250 ember a Markusovszky Kórház elől a szombathelyi szakorvosi rendelőintézet épülete elé vonult. Több mint kétszázan tüntettek Kecskeméten is a kormány politikája és az Országgyűlésnek benyújtott egészségbiztosítási törvényjavaslat ellen.
A Liga Szakszervezetek szervezte Kossuth téri demonstráción Gaskó István, a Liga elnöke kora este kijelentette: konszenzus született a magyar nép körében arról, hogy nem fogadják el az üzleti tőke bevonását az egészségügyi rendszerbe. A sztrájkolók ezért a rombolás ellen álltak ki - tette hozzá. Az egészségügyi biztosítás privatizációjával még jobban kettészakad a társadalom, és ezért "nem engedhetjük, hogy a nemzeti kockázatközösséget felszámolják" - mondta Gaskó István.