Az egy éve csatlakozott tíz új tagállam közül Magyarország - Lengyelország mögött - a második helyen áll a beérkezett pályázatok száma alapján készült rangsorban, lakosságarányosan viszont a magyar pályázók voltak a legaktívabbak. Április végén a beérkezett pályázatok száma meghaladta a 20 ezret. A beérkezett pályázatok 69 százalékáról már döntés is született, ami az elmúlt év végi, 16 ezer benyújtott pályázat mellett regisztrált 55 százalékos mutatóhoz képest jelentős növekedést jelent - adta hírül a Nemzeti Fejlesztési Hivatal az Európai Bizottság adataira hivatkozva.
Ugyancsak a második legjobban teljesítő új tagállam vagyunk a kötelezettségvállalások tekintetében, akár a megkötött szerződések számát és értékét, akár a kifizetéseket vesszük alapul. A nyertes pályázatok száma március végén 6257 volt, amivel 317,72 milliárd forint értékű támogatás (a hároméves támogatási keret 47 százaléka) talált gazdára. A nyertesek mintegy fele, csaknem háromezer pályázó március végén már támogatási szerződéssel is rendelkezett. Ebből 1885 szerződést az idei első negyedév során kötöttek meg. A legfrissebb adatok szerint az Európai Unió a strukturális alapokból - Málta után - Magyarországnak utalta át a legnagyobb összeget.
Hazánk egyike azon kevés új tagállamnak, amelyek 2004-ben sikeres lehívási igényt nyújtottak be, és az egyetlen, amely 2004-ben időközi átutalást fogadott Brüsszelből. Az Európai Unió regionális politikáért felelős biztosa, Danuta Hübner múlt heti sajtótájékoztatóján kiválónak nevezte az új tagállamok eredményeit az EU-támogatások felhasználása terén.