Eddig 4.700 tonna bálázott, vélhetően Németországból származó szemétről vettek fel jegyzőkönyvet több megyében, 18 helyszínen a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi főfelügyelőség munkatársai, s két budapesti helyszínen még folyik az ellenőrzés - tájékoztatta Bakonyi Ágnes, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium sajtóosztályának vezetője szerdán az MTI-t. Elmondta: felvették a kapcsolatot a német társintézményekkel, kedden levélben is kérték intézkedésüket. Tájékozódásuk alapján kiderült, hogy Németországban Baden-Württemberg tartományban kezdték meg a vizsgálatot az ügyben. A magyar szaktárca felhívta a német partnerek figyelmét arra az európai uniós jogszabályra, miszerint amennyiben a küldő cég nem gondoskodik időben a visszaszállításról, ez a feladat a származási országé, a költségeket a származási ország hatóságának kell behajtania a küldő cégtől.
Az MTI folyamatosan beszámolt arról, hogy a múlt év decembere óta négy megyében kerültek elő Németországból illegálisan behozott szemétbálák. Ilyen szemétbálákat találtak Bács-Kiskun, Komárom-Esztergom, Pest és Csongrád megyében. A legutóbb szerdán Soroksáron, a Haraszti úton 150 bála ilyen szemetet találtak. A rendőrségi vélemény szerint nagy a valószínűsége, hogy a körözés alatt álló, Kiskőrösön bejelentett lakással rendelkező Pető Ferenc szállíttatta erre a telephelyre is a szemétbálákat.
Szerdán Kiskunhalason is találtak nagyobb mennyiségű, valószínűleg szintén Németországból behozott szemétbálákat, amelyek egy részét már megpróbálták ismeretlen személyek szétteríteni. Az MTI a környezetvédelmi hatóságtól kapott tájékoztatás alapján már korábban beszámolt arról, hogy a Németországból illegálisan beszállított bálázott hulladék nem minősül "zöld listás" hulladéknak, ezért vissza kell vinni. Ennek költségeit a feladónak kell biztosítania. Az európai uniós és a magyar jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy a Németországból behozott hulladékot Magyarországon el lehessen helyezni. Az uniós szabályozás szerint Magyarországon is ki kell szedni a szerves anyagot a kommunális szemétből, minden újrahasznosítható anyagot ki kell válogatni, ezek nem rakhatók le a szemétdepóba.
A rendőrségi nyomozás eredményeként a gyanúsítottak száma már meghaladja a tízet, akik közül többen előzetes letartóztatásban vannak. A rendőrség már három gazdasági társaság ellen folytat nyomozást.