Pénzről, fejlesztésekről helyben dönthetnek a kistérségek

Fejlesztési tanácsok jönnek létre a kistérségekben, s ezekből egyetlen település sem maradhat ki. A most elfogadott törvénymódosítás azért is fontos, mert több pénzt kaphatnak már a következő évben is a régiók. A parlamenti döntés értelmében feláll a Budapesti Agglomerációs Fejlesztési Tanács. Elkészült a „Regionális megyei és kistérségi adatok tára” című kiadvány, illetve a Kistérségek értékleltára, az előbbi a döntéshozatalt, az utóbbi az általános tájékozódást segíti.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Önálló fejezetben jelenhetnek meg a költségvetésben a régiók már 2005-ben, s ezzel nem kerülhet sor arra, amire az idein, amikor is a büdzséből alkukkal lehetett megszerezni forrásokat. Nagy Sándor, a Miniszterelnöki Hivatal területfejlesztési politikai államtitkára ezzel az abszolút rövid távú programmal is számolhat már ez év közepén, illetve reményei szerint azzal is, hogy megtervezett feladatokat lehet majd finanszírozni e közforrásokból. Mindehhez egyebek mellett a jogi feltételek kedvező alakulására is szükség volt, arra, hogy az Országgyűlés június 21-én elfogadja a területfejlesztésről és területrendezésről szóló törvény módosítását. Az Országos Területfejlesztési Tanács ezentúl meghatározó döntéseket hozhat úgy, hogy a területfejlesztési kormányzatot koordinációs kötelezettség terheli. A magas szintű jogszabály alapján a kistérségekben fejlesztési tanácsok jönnek létre, s ellátnak területfejlesztési feladatokat is. A tanácsban valamennyi település részt vesz, s egyben teret kapnak a gazdasági és civil szervezetek is a döntéshozatal valamennyi fázisában. Nagy Sándor – kommentálva a parlamenti döntést – jelezte, hogy a többcélú kistérségi társulási forma funkciói annyiban mindenképpen megőrződnek, hogy a kistérségi fejlesztési tanácsokról intézkedő törvény megengedi számukra is a területfejlesztési feladatok ellátását.

A júniusi országgyűlési jogalkotói munka eredményeként növekedhet a régióknak folyósítható pénz. (Ami már csak azért is helyénvaló, mert az idén csupán 20,6 milliárd forintnyi összeg szánatott erre a célra.) A regionális fejlesztési tanácsok a több pénzhez egyúttal több feladat is kapnak. A Közép-Magyarországi Régió jövőbeli helyzetétől nem függ az, hogy megalakulhat a. Budapesti Agglomerációs Fejlesztési Tanács (Egyelőre még nem érvényesülhetett a területfejlesztés politikai államtitkárának indítványa arról, hogy a regionális fejlesztési tanácsokban az önkormányzati választásokon mandátumhoz jutottak alkossák a döntéshozó grémium döntő többségét. Napjainkban a tárcák képviselői alkotják a többséget.)

A regionális operatív program keretében június közepéig a beküldött 400-ból 110 pályázatot befogadott a bíráló szervezet. Ezeknek a beadványoknak a pénzigénye 23 milliárd forintot taksál. Az elbírálás során eddig 52 pályázatról született meg a pozitív tartalmú döntés – szerződéseket az elkövetkezendőkben kötnek a pályázók, illetve a kormányzati illetékesek -, s itt a támogatási igény 11-12 milliárd forint. Nagy Sándor a beadványok típusait jellemezve elmondta, hogy a legtöbb forrásigény az óvodai és alapfokú oktatási-nevelési intézmények infrastruktúrális fejlesztésére, valamint az alsóbb rendű utak felújítására érkezett, azon pedig nincs mit csodálkozni, hogy a városi rehabilitációra, vagy az ugyancsak komplex turisztikai vonzerő javítására kevesebb pályázatot nyújtottak be.

A területfejlesztés politikai államtitkára bemutatta a „Regionális megyei és kistérségi adatok tára” című kiadványt, melyet „Remek adattárnak” kereszteltek. Ez a füzet formában is olvasható kiadvány statisztikai adatokra alapozva tartalmaz információkat a területi egységekről, illetve megismerhetők a településeknek folyósított állami támogatások típusaik és méretük szerint. Az ugyan igaz, hogy a Remek adattár most egy statikus képet mutat, hiszen egy meghatározott időpont számait sorakoztatja fel, de időnek utána aktualizált információkkal frissíti az adattárat a kiadásért felelős Váti kht. A vállalkozás célja az, hogy mind a helyi, mind az országos döntések megfelelő minőségű és teljes áttekintésre módot adó adatokra alapozva születhessenek meg.

Búza Péter koordinálásával indult el egy könyvsorozat is. A Kistérségek értékleltára címet viselő kiadvány sajátja, hogy a 168 körzetet egységes szempontok szerint tekinti át, részletezve a kistérségek adottságait, értékeit, örökségeit. Bemutatják a helyi kulturális élet jellegzetességeit, s természetesen alapvető statisztikai adatokkal is segítik a tájékozódást. A kézikönyvet forgató olvasók nem csupán száraz adatokat nyernek az egyes térségekről. Ötleteket meríthetnek, amennyiben nem a saját lakhelyük irodalmát, hanem más területi egységek információit böngészik éppen.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo