A szakmai koncepció is változott: a többfunkciós szuperlézer egyes részei különböző helyszíneken különböző technikai megoldások felhasználásával lesznek kipróbálva, tesztelve, összehasonlítva, mielőtt a 10 egyforma nyalábból álló - sportcsarnok méretű - fő egységet megépítenék.
Az új koncepció mentén megkezdődtek a tárgyalások egy cseh-magyar-román közös pályázat előkészítésére, ezt október végéig kell benyújtani az ELI irányító bizottságának.
Pécs, amely az előző pályázatban tartalék helyszín volt, továbbra is kész részt venni a magyar fél feladatainak megoldásában. A mecseki helyszín műszakilag az egyik legjobb, rezgés és pormentes, talajmechanikailag legalkalmasabb még a 10 nyaláb egyesítésére is. A Pécsi Tudományegyetem tudományos, szakmai háttere kiváló, a lézerfizikában világszinten jegyzett eredményekkel rendelkezik. Júniusban került átadásra a Pannon Lézer Központ az ipari-, orvosi- és környezetipari lézeralkalmazások kutatására.
Pécs támogatja a cseh-magyar-román közös pályázatot az ELI részegységeinek ( és a fő egységnek is) a megépítésére, azonban nemcsak a lézerfizikusok alapkutatási igényeit (attoszekundumos impulzusok előállítását) szolgáló modult javasolja megépíteni Magyarországon (Szegeden), hanem a szuperlézer néhány további egységét is, amelyek nagyobb stabilitást, izoláltabb helyszínt igényelnek (lézeres részecskegyorsító, Röntgen forrás). "Ezekkel közvetlen orvosi és ipari alkalmazást célzunk meg az ELI minél nagyobb jövőbeli gazdaságfejlesztési hatása érdekében. Pécs ennek kíván helyt adni, és a szegedi, budapesti, debreceni lézerfizikusokkal, magfizikusokkal együtt elérni, hogy az ELI minél nagyobb része Magyarországon legyen." - - írta Páva Zsolt pécsi polgármester és Gábriel Róbert a PTE rektora közös közleményében.