Kissé döcögve ugyan, de lassan Magyarországon is beindul a hazai és európai uniós pénzeket a legjobb célokra szétosztani hivatott pályázati rendszer, bár sem a pályázók, sem a befogadó szervek nem állnak a helyzet magaslatán. Gondot jelenthet az egyszeri vállalkozásnak a számtalan tender útvesztőjében való eligazodás is. Optimális esetben idén már nem akadozik majd a pályázatok feldolgozása és az elnyert összegek kifizetése, vagy legalábbis nem olyan látványosan, mint tavaly.
A kis- és középvállalkozások számára legfontosabb négy operatív program (a GVOP - gazdasági versenyképesség operatív program, a HEFOP - humánerőforrás-fejlesztési program, a ROP - regionális fejlesztés operatív program és az AVOP - agrár- és vidékfejlesztési operatív program) több-kevesebb sikerrel vette az első évet.Újabb GVOP-pályázatok
A februárban meghirdetett 2005. évi GVOP-pályázatok közül a szigorítások (PP, 2005. március) ellenére továbbra is a kis- és középvállalkozások műszaki-technológiai hátterének fejlesztése (GVOP-2005-2.1.1.) a legnépszerűbb, azzal együtt is, hogy mind a támogatási arányokat, mind a beruházás tárgyát, mind a lehetséges pályázók körét alaposan megnyirbálták. A pályázat népszerűsége egyértelmű okokra vezethető vissza: a fejlesztési projekt legfeljebb 35 százalékát fedező, vissza nem térítendő hitel alsó határa egymillió forint, amire már egészen apró vállalkozások is pályázhatnak, hisz viszonylag kis összegű önerővel is bátran ki lehet állni.
Akiknek a februárban kiírt 16 darab - összesen 45 milliárd forint értékű - idei GVOP-pályázat esetleg nem volt elegendő, azok számára március 7-én két újabb pályázatot hirdetett meg a GKM, összesen 6 milliárd forint értékben. Először szerepel a GVOP-2005-4.4.2.-es pályázat (Szélessávú hálózat önkormányzatok általi kiépítésének támogatása Magyarország üzletileg kevésbé vonzó településein), amely gyakorlatilag a 2004-ben a kis- és középvállalkozásoknak kiírt hasonló pályázat önkormányzatok számára kibővített változata. A 2005. évre tervezett keretösszeg 4,7 milliárd forint; pályázatot nyújthatnak be települési önkormányzatok, valamint ezek önkéntes és jogi személyiséggel rendelkező társulásai. A benyújtás folyamatos, kezdete 2005. április 4., lejárata 2005. december 31.
Ismét kiírták a GVOP-2005-3.3.2.-es pályázatot (Új kutatói munkahelyek létrehozásához kötődő vállalati kutatási infrastruktúra fejlesztése). Az erre tervezett keretösszeg 1,3 milliárd forint, a pályázatok benyújtási határideje 2005. május 27. Tavaly ennek a pályázatnak a keretében nyolc pályázó nyert 567,89 millió forint támogatást, amellyel több mint 2 milliárd forintnyi beruházás valósulhat meg.
Folytatás itt.