Ötszáz cég már EU-s pénzhez juthat

Devalválva érezheti magát a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, mert az önkéntesen befizetett tagdíjakból csupán egyetlen egy lobbyzó brüsszeli kiküldöttre futja. A minap elfogadott települési önkormányzatok többcélú kistérségi társulásáról szóló törvény ugyan összehozhatja a helyi önkormányzatokat, mint uniós pénzek megpályázóit, ám többet érne, ha a kamarák hivatalból bekapcsolódhatnának a helyi gazdasági folyamatok alakításába.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az első ötszáz pályázóval már meg is köti a szerződést a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium. Amúgy eléri a 2300-at a benyújtott forrásigény, amellyel immáron az európai uniós hátterű gazdasági versenyképességet javító vállalkozói projektet lehet 50 százalékos mértékben támogattatni. Ezeket az adatokat is egy konferencián jelentették be május 11-én. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal közös rendezvényén tették közzé egyebek között annak a felmérésnek az eredményét is, amelyet az Európai Unió igényeinek megfelelően a vállalkozások felkészültségéről készítettek. Márciusban kapták kézhez az értékelők a visszaküldött kérdőíveket, amelyből kiderült – ismertette Parragh László, az MKIK elnöke -, hogy hazánk a csatlakozott országok középmezőnyébe sorolódott be. A cégek közül tíz százalékkal több mondta magát felkészültnek, mint egy évvel korábban, 60 százalékuk érzi magát jól informáltnak az EU-s jogszabályokból, de 53 százalékuk nem titkolja, hogy nem használja ki kellően az uniós információs forrásokat. Dobrev Klára, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal elnökhelyettese szerint az a legfőbb hozadéka az elmúlt időszaknak, hogy sikerült felkelteni a kisvállalkozások érdeklődését is: 150 kistérségben sikerült teltházas felkészítési programokat szervezni, s ténylegesen nagy számban nyújtottak be beruházásokra – gazdaság-fejlesztésre, turizmusra, infrastruktúra-fejlesztésre – pályázatokat. Igaz, humán erőforrásokra például kicsi a kereslet.

Azt nem szabad elfelejteni, hogy a honi 800 ezer vállalkozás zömének pozícióján az unió nem változtat, ezért nem is nyújtanak be pályázatokat. Különben pedig a vállalkozói programok átfogó stratégiai célok mentén fogalmazódnak meg, s az azokban leírtakat nehéz egy-egy cégre „ráhúzni”. Ez a magyarázata annak is, hogy a vállalkozások forráshiányukat enyhítendő, avagy pusztán saját üzleti céljaikra alapozott növekedésük finanszíroztatása érdekében nem is jelentkezhetnek az uniós pályázatokra. A minap megszületett települési önkormányzatok többcélú kistérségi társulásáról szóló törvényről – a tanácskozás sajtótájékoztatóján feltett kérdésünkre válaszolva – Dobrev Klára kifejtette, hogy most már valóban egymásra találhatnak önkormányzatok és vállalkozások, s közösen pályázva szerezhetnek forrásokat értelmes célokra. Parragh László viszont ezúttal is annak adott hangot, hogy hiba kihagyni a kamarákat a kistérségi döntési mechanizmusból, a területfejlesztés szabályozása csak veszít azon, hogy a gazdasági önkormányzat nincs jelen a pénzről, beruházásról szóló tervek, pályázatok elkészítésénél. De ugyanez igaz sok más esetben is, a ténylegesen országos hálózattal rendelkező kamarát igen sokszor mellőzi az állam. A legnagyobb hiba nem is annyira a hazai devalváltság, hanem a brüsszeli: nem volt és ma sincs érdemi kamarai lobby. Az MKIK mostanában tud egyetlen képviselővel megjelenni az EU központjában, holott Szlovénia például 27 küldöttet „állomásoztat” kifejezetten lobby célból Brüsszelben, s Ausztria is mai pozícióit nagy mértékben az határozza meg, hogy jóval a csatlakozása előtt kisebb csapatot küldött a belga fővárosba. Az MKIK, mely az önkéntes tagok befizetéseiből tartja el magát, képtelen finanszírozni az üzleti élet érdemi képviseletét az EU-ban.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo