Az ősz közeledtével sokan készülődnek a szeptemberi iskolakezdésre, amely a tankönyvek, az írószerek, a ruhák, vagy a kollégiumi és albérlettel járó költségek mellett egyéb olyan kiadással is járhat, amire év közben nem is gondoltunk. (Ilyenkor sok családnál teljesen ki is ürül a kassza!) Az OVB Magyarország tapasztalatai szerint a szülők nagy része nem tudja, hogy ezek a ráfordítások az önsegélyező pénztári megtakarításból is fedezhetőek, miközben a befizetések után élhetünk a 20 százalékos személyi jövedelemadó-visszatérítés lehetőségével, amely összeg teljes egészében az iskolakezdés finanszírozására is fordítható. Az önsegélyező pénztárakban lévő megtakarításunkat természetesen nem csak erre fordíthatjuk, bármikor jól jöhet egy önsegélyező pénztári kifizetés, legyen szó akár gyermekvállalásról vagy hiteltörlesztésről.
Az önsegélyező pénztárak által kínált lehetőségek jóval kevésbé ismertek a többi pénztári szolgáltatásnál, pedig a megtakarítások ezen típusa az egyik legsokoldalúbb öngondoskodási forma, a legtöbb egészségpénztár pedig már kínálja is portfóliójában ezeket a termékeket. Tagjai a saját számlájukon is gyűjtögethetnek, de a család többi tagja is hozzá tud járulni a nagyobb kiadások okozta nehézségek elkerüléséhez, legyen az akár egy hirtelen jött betegség, munkanélküliség, vagy valamilyen súlyos káresemény. Az önsegélyező pénztári befizetésünk után igényelhetjük a 20 százalékos személyi jövedelemadó-visszatérítést is, maximum 150.000 forint értékben.
Már önmagában az adóvisszatérítés lehetősége is kecsegtető, de akár a lakáshitelünk törlesztésére, betegség, vagy rokkantság miatt kieső jövedelem pótlására, temetési támogatásra, valamint gyógyszerekre, gyógyászati segédeszközökre is felhasználható ez az öngondoskodási forma” – mondta el Papp Ádám, az OVB Vermögensberatung Kft. ügyvezetője. Az önsegélyező pénztári befizetés utáni térítések többsége csak hat hónap után vehető fel, igaz, akkor viszont akár egy összegben is.