Öregedünk és eladósodunk!

A fejlett országok, köztük az új EU-tagok társadalmainak öregedésével járó kiadások az évszázad közepére olyan elviselhetetlen költségvetési és adósságterhet róhatnak ezeknek az országoknak a gazdaságaira, hogy adóskockázati besorolásaik a befektetési sáv alá süllyedhetnek, áll a Standard & Poor's hétfőn Londonban kiadott elemzésében, amely szerint a magyar államadósság a GDP-érték négyszeresére is emelkedhet az öregségi ellátás többletterhei miatt.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A világ legnagyobb hitelminősítőjének 15 oldalas előrejelzése szerint 2050-re a világ lakosságának átlagos életkora 38 év lesz, tíz évvel magasabb a jelenleginél. Ezen belül az eltartási ráta, vagyis a 60 évnél idősebb népesség aránya a munkaképes korú lakossághoz mérve a tavalyi 19 százalékról 45 százalékra emelkedik. A világátlagon belül a jelenleg érvényes előrejelzések szerint 14 olyan ország lesz, amelyben az évszázad közepére a lakosság átlagéletkora meg fogja haladni az 50 évet; ezen országok fele kelet-európai, áll az S&P jelentésében.

Messsze Maastricht felett

A hitelminősítő a világ 32 legfejlettebb országára - a 25 EU-tagállamra, valamint az Egyesült Államokra, Ausztráliára, Kanadára, Japánra, Dél-Koreára, Új-Zélandra és Norvégiára - kidolgozott részletes előrejelzésében azt írta: a táradalom korosodásával járó állami költségterhek a következő évtizedben kezdenek fokozatosan emelkedni, először a költségvetési mutatókat rontva. A vizsgált országcsoport "egy tipikus országában" a központi deficit - az ellátási politika változatlanságát feltételezve - a 2020-as évek közepére meg fogja haladni a GDP 4 százalékát, 2030-ra - a szükséges hitelfelvételek kamatköltségei miatt - megközelíti a 6 százalékot, az évszázad közepére pedig eléri a 13 százalékot. Az országcsoport átlagos nettó államadósságterhe ezzel párhuzamosan, a 2030-as évtized közepére át fogja lépni a "még mindig kezelhető" 80 százalékot, de 2050-re eléri a 180 százalékot.

Magyarország: 70 százalékos újraelosztás

Mindez jelentősen növeli a kormányok által a gazdaságra gyakorolt terhet is: a GDP-arányos központi kiadások 2050-re a jelenlegi 44 százalékos átlagról 56 százalékra nőnek, áll a Standard & Poor's jelentésében. Az előrejelzés szerint az átlagon belül csak a baltiak, valamint Szlovákia, Új-Zéland, Ausztrália és Kanada lesz képes a GDP-érték 50 százaléka alatt tartani az állami kiadásokat az évszázad közepén. A lista másik végén, 70 százalék feletti aránnyal Magyarország, Szlovénia, Csehország, Portugália és Görögország áll; ez utóbbira 78 százalékos GDP-arányos állami kiadást jósol a hitelminősítő az előrejelzési időszak végére.

#page#

Az ezt kísérő meredek államadósság-növekedés három számjegyű átlagos GDP-arányos adósságot fog eredményezni; ezen belül Japáné lesz a legmagasabb 530 százalékkal. Utána Magyarország, Csehország, Portugália és Görögország következik 400-450 százalék közötti adósságarányokkal az S&P előrejelzése szerint.

Egészségügyi gondok

A hét vezető ipari hatalom közül Japán után az Egyesült Államokban lesz a legmagasabb az államadósság, 350 százalékkal; az amerikai adósság e felduzzadását szinte kizárólag az állami Medicare egészségügyi ellátási program kiadásainak "robbanása" fogja okozni, áll a Standard & Poor's jelentésében. Az elemzés szerint a társadalom öregedésével járó költségvetési terhek - az ellátási szerkezet reformja nélkül - a következő évtized elejétől kezdenek komoly nyomást gyakorolni a vizsgált országok jelenleg kivétel nélkül befektetői ajánlású adóskockázati besorolásaira.

Az első olyan szuverén adós, amely a spekulatív - vagyis "BBB mínusz" alatti - osztályzati sávra jellemző deficitértékeket fog mutatni, Japán lesz, 2015-ben. A következő évben csatlakozik hozzá Magyarország, Csehország és Málta, 2040-re pedig - Kanada, Dánia és Ausztria kivételével - a vizsgált szuverén adósok mindegyike a spekulatív sávban lesz, áll az S&P jelentésében.

Ha elmaradnak a reformok

A hitelminősítő szerint ha elmaradnak a felvázolt forgatókönyv elkerüléséhez szükséges költségvetési és szerkezeti reformok az érintett országokban, az ebből eredő társadalmi egyenlőtlenségek és feszültségek alááshatják a társadalmakat alátámasztó legfontosabb alapépítményt, a szolidaritást és a kohéziót. Ennek elkerülésére a kormányoknak folyamatosan költségvetési többleteket kell elérniük, mégpedig "minél gyorsabban, minél nagyobbakat". Ennek a kényszernek az alternatívája a társadalombiztosítási rendszerek olyan mértékű átalakítása, amely jóval túlmegy a legtöbb vizsgált ország jelenlegi reformkezdeményezésein, áll a Standard & Poor's hétfői londoni elemzésében.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo