Hogy valóban így lesz-e, csak a jó Isten tudja. Számtalan más forgatókönyv is lehetséges. Egy Tajvan körüli háború például biztos felülírná ezt a gondolatot. Vannak, akik Indiában látják a jövő erős gazdaságát. A globalizáció hatása miatt pedig más adatokat is érdemes nézegetni. Például azt, hogy a gazdaságilag legszabadabb országok rendelkeznek a legmagasabb egy főre jutó GDP-vel. Európában Svájc (83,8) és Írország (82,0) áll az élen, globálisan egyedül Szingapúr (83,9) ért el magasabb pontszámot. Ez az összefüggés például felülírhatja, az Orbán által álmodott két pólusú világrendet.
Orbán Viktor jóslatai kétségkívül magukkal ragadóak. A közönség szinte hipnotikus állapotban, tátott szájjal hallgatja. A vége pedig mindig vastaps. Egy jó vezetőnek mindig kell lennie jövőképének és ehhez kapcsolódó stratégiájának, ezért is nagyon veszélyes, ha ebből valaki piaci árut fabrikál és üveggömbökből állítja elő a nagy szellemi ködhalmazt. Jelenleg Magyarország vagonírozódik kelet felé, miközben az emberek a hátuk közepére sem kívánják ezt az irányt, ha éppen nincsenek hipnotikus állapotban. Se nyaralni, se dolgozni nem akarnak arrafelé.
A miniszterelnök időnként felvet egy új célt, jövőképet, de ezek nem mérhetőek, vagy délibábnak tűnnek, vagy finoman szólva is megtévesztőek – írja legfrissebb kötetének hasábjain Matolcsy György. A jegybankelnököt, korábban jobbkezének nevezte Orbán Viktor, ezért nyugodtan elhihetjük, hogy a Magyar Nemzeti Bank vezetőjének gondolata igencsak megalapozott. Ettől függetlenül nem fog változni semmi, mert jó üzlet a jóslás, lehet a legjobb. Nincs kockázat, befektetés, csak a tiszta haszon. Nyugodtan mondhatjuk a valóság ellenkezőjét, következmény semmi. Ráadásul bármely korban eladható a váteszi szerep és most már korhatár sincs. Gyomor mindenesetre kell hozzá, de ez már nem üzleti kategória.