"Beépülünk cégébe!" Ezzel ajánlotta magát egy ügynökség, amely azt ígérte, hogy a "szolgáltatás" révén megbízója végre 100 százalékig biztos lehet benne, mi történik a vállalatánál. Az ügynökség munkatársai feltűnésmentes beosztást kapnának, bizalmi, baráti viszonyt alakítanának ki mindenkivel. Közben pedig feltérképeznék a belső problémákat, visszaéléseket és rendszeresen jelentést tennének a dolgozók munkamoráljáról, a "fekete bárányokról" - ismerteti az ajánlatot a közlemény.
Szabó Máté a jogállam alkotmányos szemléletével ellentétesnek, az adatvédelmi törvény rendelkezéseivel szembenállónak minősítette azt az ajánlatot, hogy egy cég besúgókat "telepítene" a megbízó munkatársai közé, és így látná el a vezetőket információkkal. Szerinte a munkáltató nem vizsgálhatja át tetszése szerint a dolgozó öltözőszekrényét, e-mail postafiókját, számítógépét, ruházatát, és nem gyűjthet róla titkos formában adatokat.
Előtörnek a kommunista kor emlékei
Az ombudsmant - mint közölte - a hirdetés a rendszerváltást megelőző diktatórikus állapotokra emlékeztette, amikor a hatalom az alatta lévőkről mindent tudni akart, és erre besúgói hálózatot hozott létre. A rendszerváltás ezzel szemben is határozott fellépést jelentett, amikor az egyén védelmében alkotmányos rangra emelte az információs jogok, a személyes adatok védelmét. Az Alkotmányban biztosított jogok az egyént nem csupán az állammal szemben védik, hanem az adatvédelmi törvény értelmében más egyénnel szemben és a munkahelyén is - fejtette ki Szabó Máté, aki szerint a beadványban ismertetett ajánlat ezzel az alkotmányos szemlélettel ellentétes magatartást képvisel.
Az ajánlatban szereplő "besúgói szolgáltatás" szigorúan csak az adatvédelmi törvény szempontjából is jogellenes, hiszen a felajánlott szolgáltatás adatkezelésnek minősül, és ehhez elengedhetetlen az érintett önkéntesen és határozottan kinyilvánított egyetértése, amely megfelelő tájékoztatáson alapul - közölte Szabó Máté.