Turisták Budapesten
A budapestiek pozitívan értékelik, hogy sok turista fordul meg a városban; úgy vélekednek, hogy ösztönözni kellene a turizmust, hiszen jelentős bevételt hoznak a városnak. Véleményük szerint a turisták nyitottabbá, sokszínűbbé teszik Budapestet. Leginkább az idősek támogatják ezen álláspontokat, a fiatalok szkeptikusabbak e tekintetben.
A fővárosiak mintegy fele szívesen bocsátkozik beszélgetésbe turistákkal (mindössze negyedük vallja, hogy nem szívesen), elsősorban azok, akik legalább társalgási szinten beszélnek idegen nyelveken, azaz az átlagosnál magasabban képzettek. "Turistaellenes" magatartást jóval kevesebben tanúsítottak a megkérdezettek közül: ezen állítások értékelése közül egyik sem érte el a közepest az ötfokú skálán. Közöttük a legnagyobb egyetértés abban mutatkozott, hogy a fővárosban sok étterem, látványosság csak a külföldiekért van, míg ezek az itt lakók számára túl drágák. A válaszadók mintegy fele értett egyet ezzel az állítással, elsősorban az alacsony iskolai végzettséggel rendelkezők (s akik csak magyarul beszélnek). Ugyanígy többen értettek egyet az előbbi vélekedéssel az idősebb korosztály, és a nők közül.
A Budapestre érkező turisták magatartását a fővárosiak mindössze negyede kifogásolja, és érzi úgy, hogy olyan viselkedést engednek meg maguknak a magyar fővárosban, amelyet otthon nem. A megkérdezettek mintegy ötöde véli úgy, hogy a városba érkező külföldiek nincsenek tekintettel az itt lakókra, s nem vigyáznak kellőképpen a város értékeire sem. A fővárosiak kevesebb mint hatoda legszívesebben el is kerüli a turisták által leggyakrabban látogatott utcákat városrészeket. Szintén hatoduk szerint hozzánk, Magyarországra csupán a kispénzű, alacsonyan iskolázott turisták jönnek, a gazdagabb, műveltebb emberek nem Budapestre utaznak.
A Budapesten és a közvetlen lakókörnyezetben élő külföldiek
A fővárosiak alapvetően nem ellenzik, hogy külföldiek is éljenek Budapesten: mindössze öt népcsoport esetén kúszik az ellenzők száma 20 százalék fölé. Az öt népcsoport esetén - szerbek, románok, kínaiak, arabok, ukránok - azon válaszadók aránya, akik legszívesebben be sem engednék őket az országba, megközelíti az egytizedet.
A budapestiek legszívesebben a határon túli magyarokat, az EU nyugati országaiból érkezőket (olaszok, franciák, németek), a japánokat és az egyesült államokbelieket látják szívesen a városban. A megkérdezettek több mint negyede - esetenként akár kétötödük is - jelezte, hogy örül, hogy e csoportok tagjai itt élnek a magyar fővárosban.
Az afroamerikaiakról alkotott vélemény némiképp negatívabb, mint általában az USA-ból érkezettekről kialakult kép. Az afroamerikaiak megítélése hasonló az afrikai színesbőrűekéhez: e tekintetben elsősorban a bőrszín dominál a megkérdezettek szemében. Mégsem mondhatjuk, hogy a budapestiek alapvetően ellenzik a színesbőrű emberek jelenlétét a fővárosban, hiszen számos európai népcsoport is "rosszabbul szerepelt".
#page#
A fővárosban élők alapvetően örülnek, hogy ennyi külföldi él a városban, ám ez a lelkesedés elmarad a turistákkal kapcsolatban mérthez képest. A válaszadók kétharmada elismeri, hogy az itt élő külföldiek színesítik a várost és közel kétötödük vallott úgy, hogy sokat tesznek hozzá Budapest kulturális életéhez is. Csupán ötödük véli úgy, hogy túl sok külföldi él a városban.
A budapestiek közel háromötöde érzi úgy, hogy az itt élő külföldiekkel való találkozások segíthetnek az idegen nyelvek elsajátításában.
A nyelvtudással összefüggésben a fiatalabbak és a felsőfokú végzettséggel rendelkezők azok, akik közül szignifikánsan többen töltik az idejüket szívesen Magyarországon élő külföldiek társaságában.
Bár a válaszadók mintegy kétötöde szívesen tölti az idejét külföldiek társaságában, közel ennyien vannak azok, akik úgy vélik, hogy az itt élő külföldiek elsősorban egymás társaságát keresik, és kevés kapcsolatot tartanak fent magyarokkal. Azok, akik közelében élnek külföldiek, szívesebben töltik idejüket külföldiek társaságában, de e csoportot is két részre oszthatjuk: akik közelében nem kedvelt népcsoportok tagjai élnek, kevésbé, míg más népcsoportok tagjai mellett élők még szívesebben töltik idejüket idegen nyelvűek között.
A külföldiek beilleszkedése Budapesten
A fővárosi lakosság mindössze hatoda vélekedik úgy, hogy az itt élő külföldiek maradéktalanul beilleszkednek a magyarok közé és átveszik a kultúrájukat, bár az is igaz, hogy alig 6 százalék érzi úgy, hogy egyáltalán nem illeszkednek be. A többség, a megkérdezettek háromnegyede szerint vannak olyan népcsoportok, akik beilleszkednek, és vannak, amelyek nem. Főként azok érzik így, akik több külföldi ismerőssel rendelkeznek, a fiatalok és a fiatal középkorúak (18-34 évesek). Azok, akik kevés külföldi ismerőssel, baráttal rendelkeznek, azaz az alacsony iskolai végzettséggel rendelkezők inkább úgy tartják, hogy az itt élő külföldiek jól beilleszkednek a magyarok közé. Azok, akik szerint egyes népcsoportok beilleszkednek, míg mások nem, elsősorban a kínaiakat említik, de sokan említették az arabokat, az ukránokat és a románokat is.