Az ötletbörzét idéző kérdések között szerepelt például az: egyetért-e azzal, hogy a tojás előbb volt-e, mint a tyúk; az egyik ismert televíziós személyiség legyen a kormányfő; egy híres énekesnő legyen Magyarország királynője, vagy a kormányfő szolgálati kocsi helyett szolgálati rollerral járjon. A komolytalannak minősített népszavazási kezdeményezések elutasításáról a testület nem hozott formai határozatokat; a beadványozókat erről levélben értesítette.
A "komolyabb", érdemben elutasított kezdeményezések többségében alkotmányossági problémákat talált a testület, ezért nem hitelesítette a benyújtott kérdőíveket. Morvai Krisztina öt kezdeményezését pedig hatáskör hiányára hivatkozva utasította el az OVB. A jogásznő az egészségbiztosítási törvényt megerősítő népszavazás megtartását kezdeményezte.
A kérdések tárgyalását megelőzően vita alakult ki a tagok között arról: van-e jogilag lehetősége a testületnek arra, hogy ne határozatban, hanem levélben válaszoljon a beadványozónak. Az OVB nyolc tagja közül ketten ellenezték a levélformát, hatan támogatták.
Van, amit hitelesítettek
A testület egyetlen népszavazási kezdeményezést hitelesített. "Egyetért-e Ön azzal, hogy az országgyűlési választások egyéni választókerületeit úgy határozzák meg, hogy minden egyes választókerület esetén, a választói névjegyzékben szereplő emberek száma ne térhessen el öt százaléknál nagyobb mértékben az országos átlagtól?" - áll a magánszemély beadványában.
Az OVB hitelesítette azt a népi kezdeményezést is, melyben az olasz kisebbség hivatalos nemzeti kisebbséggé alakulását kérték a jelenlegi 13 kisebbség mellett. Két hónap alatt ezer támogató aláírást kell összegyűjteni ahhoz, hogy az országgyűlés dönthessen az ügyben. (A közvélemény jelentős része attól tart, hogy a magyar politikai elit le fogja járatni a népszavazás intézményét, és ezzel összhangban a részvételi kedv is csökken - így foglalható össze október első felében készült Medián-felmérés eredménye.)