Nem lett egyszerűbb

Minden EU-állampolgárnak adott a lehetőség, hogy az unión belül akármelyik országban vállalkozást alapítson, vagy egyéni vállalkozóként regisztráltassa magát. Magyarországon is számos feltételezés él arról, hogy egy vállalkozás pusztán azáltal, hogy egy másik, adózás és járulékok szempontjából kedvezőbb tagállamban jegyezték be, jelentősen csökkentheti terheit. A megállapítás elméletileg igaz, a gyakorlatban azonban ez mégsem ilyen egyszerű.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár a külföldi cégalapítás lehetősége nem kötődik szorosan Magyarország uniós csatlakozásához, azóta mégis felerősödtek az olyan vélekedések - vagy latolgatások -, hogy a kis- és középvállalatok olcsóbban működhetnek, ha más, különösen az újonnan csatlakozott valamely tagországban alapított cégként tevékenykednek itthon. Szakemberek viszont úgy vélik, ez tévhit. A vállalkozás adóterhei nem feltétlenül lesznek kisebbek, ha külföldi cégként van jelen a hazai piacon. A tevékenység elköltöztetése viszont ténylegesen lehetőséget ad a spórolásra, ha körültekintően döntenek a hová és hogyan kérdésében. Ehhez viszont már mindenképen szakértőt kell bevonni, tehát jobbára csak a közepes vagy nagyvállalatok számára lehet lényeges a kérdés.

Komplikáltabb, mint gondolnánk

"Szlovákiában alapítok céget, mert ott egykulcsos, tizenkilenc százalékos a személyi jövedelemadó" - hallható mostanában egyre több kis- és középvállalkozó szájából a "mentőötlet". Vállalkozói szemmel egyes országok első pillantásra valóban kedvezőbbnek tűnhetnek, Demetrovics Gergely, a KPMG adótanácsadás osztályának szenior menedzsere szerint azonban egy határon kívüli cégbejegyzés még nem jelent kisebb vállalkozási terheket.

- Tévhit, hogy pusztán azáltal csökkennek az adóterhek, hogy egy céget olyan országban bejegyeznek be, ahol látszólag alacsonyabbak az adóterhek. Ha a tevékenység az eredeti országban marad, az esetek túlnyomó részében a befizetési kötelezettségek sem változnak. Ha valaki például egy közértet üzemeltet Magyarországon, csak azért, mert - tegyük fel - szlovák cégként teszi ezt, nem ér el megtakarítást. A munkavállaló utáni terheket a foglalkoztatás szerinti országban kell fizetni, a kettős adózás elkerüléséről szóló egyezmény értelmében pedig adózni is ott kell, ahol a nyereség keletkezik - hangsúlyozza a szenior menedzser, és megjegyzi, hogy a mostanában sokat emlegetett szlovák egykulcsos rendszert is a maga teljességében kell szemlélni. - Az egy kulcsnak inkább pszichológiai hatása van - vélekedik -, hiszen a mérleg másik serpenyőjében a mentességek és kedvezmények eltörlése áll. A vállalkozási környezet reális megítéléséhez kevés egy elemet vizsgálni.

Persze mint minden jogszabály által meghatározott területen, ebben az esetben is van olyan szegmens, ahol az elmélet és a gyakorlat elválik egymástól. A rugalmas, kevésbé átlátható világban szolgáltatást végző mikrovállalkozásoknak vagy egyéni vállalkozóknak - a számuk nem kevés a hazai "beszámlázós" világban - valóban jelenthet költségcsökkentést valamely alacsonyabb adókulcsot bevezetett országban bejegyezni a céget.

Szürkén tiszta?

Az, hogy egy szolgáltatást végző személy földrajzilag hol lakik, hol végzi a tevékenységét, és az ezért járó díjat honnan számlázza, nem áll szoros összefüggésben egymással. Az viszont, hogy előnyös lehet-e számára a külföldi cégbejegyzés, elsősorban a tevékenységétől függ. Különösen a szabadúszó, szellemi szabadfoglalkozásúak - például tanácsadást vagy újságírást végzők - esetében tűnik ez lehetséges "adóelkerülési", adócsökkentési módnak. Ez az a kör, amely már akkor jól jár, ha cégét papíron elköltözteti valamely kedvezőbb személyi jövedelemadó- és járulékfizetési terheket kirovó országba anélkül, hogy a tevékenység is odakerülne.

Jogilag erre egyértelműen van lehetőség, hiszen 2000 óta bármely magyar állampolgár kiválthatja a vállalkozói igazolványát külföldön, sőt 1998 óta társas vállalkozást is alapíthat. Az ország EU-taggá válása óta pedig a procedúra is nagyon leegyszerűsödött. Az imént vázolt forgatókönyv mégis a szürkegazdaság határán mozog az adómegítélés szempontjából. Ugyanis, jóllehet az érvényes jogszabályok lehetővé teszik, hogy valaki az állandó lakhelyétől eltérő országból számlázzon, az adózásra vonatkozó előírások szerint csak akkor számít ottani adózónak, ha életvitelszerűen abban az országban él. Tehát van fogkeféje és ruhája, amit az adóhatóságnak ellenőrzéskor bemutathat. Persze ez távolról sem megoldhatatlan probléma, de ha bebizonyosodik, hogy mindez puszta látszat, a jogszabályok alapján akár adócsalással is megvádolható. Kérdés, hogy érdemes-e kockáztatni? És ne feledkezzünk meg az egyéb rendszeres kötelezettségekről, mint például az áfabevallást elkészítő külföldi könyvelő fizetéséről se. A társadalombiztosítási járulék pedig újabb dilemmákat vet fel: ha külföldön fizetem, milyen betegellátásra vagyok jogosult itthon?

A nagyobb, elsősorban gyártással, illetve forgalmazással foglalkozó vállalkozások esetében viszont egyértelműen megéri, ha több országban vannak jelen.

Teljes cikk a Piac és Profit májusi számában.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo