A Migration Integration Policy Index, az európai migrációs politikákat vizsgáló kutatás a bevándorlók életére leginkább kiható tényezők alapján rangsorolta az országokat. A kutatást a British Council és a brüsszeli Migration Policy Group vezetésével európai szervezetek konzorciuma végezte. Magyarországot ebben a Menedék Egyesület képviselte.
A huszonöt szervezetet tömörítő konzorcium kutatói szerint az EU tagállamai általában a felét teszik meg annak, mint amennyit valójában megtehetnének az ügy érdekében. A 25 EU tagállamban 21 millióra becsült migráns integrációját segítő politikákat 140 mutató alapján értékelték, mint például a bevándorlók munkahelyi jogai, a tartós letelepedés lehetősége, családegyesítési engedély, rasszizmus és előítéletek elleni jogszabályok. A kutatás szerint Svédország az egyetlen tagállam, amely teljes mértékben támogatja az integrációt.
Az északi országban száz százalékot ért el a külföldi munkavállalók jogainak biztosításában és csak a hosszú távú tartózkodásról szóló szabályozás esetében kapott alacsonyabb pontszámot. Ezzel ellentétben Litvánia korlátozza leginkább a külföldi munkavállalók jogait és hagy legkevesebb beleszólást a bevándorlóknak az ország életébe. A kutatók szerint a családegyesítést legjobban a svédek és a portugálok támogatják, a rangsor alján ebben a kérdésben Ausztria, Dánia és Ciprus található.
Átláthatóság tekintetében a svéd rendszer a legjobb: igazságos, egyszerű, átlátható, a migránsoknak hosszú távon politikai beleszólást biztosít. Az EU keleti tagállamai biztosítják a legkevesebb jogot a migránsok számára a helyi politikai életben. A diszkrimináció-ellenes intézkedések vizsgálata is vegyes képet mutat. Bár alkotmánya és törvényei erős jogi garanciákat tartalmaznak, Németország mégis a rangsor alján végzett. Magyarországon egyedül az antidiszkriminációs gyakorlat közelíti meg az EU tagállamok jó gyakorlatát, a honosítás, letelepedés és a családegyesítés gyakorlatában sereghajtó.