Svédország már 2003-ban megújuló forrásokból fedezte energiafelhasználásának 26%-át (míg az európai átlag akkoriban 6% körül volt). Jelenleg az ország villamos energia szükségletének szinte teljes egészét nukleáris és vízenergiából fedezik, az olajat főleg a közlekedésben használják. Az ország fűtési rendszereit az elmúlt tíz évben a Föld alatti hőenergiát felhasználó geotermiális, és hulladékhőre állították át. Az olaj helyettesítésére környezetvédelmi adóval is motiválják a háztartásokat.
1980-ban a svédek népszavazáson döntöttek a nukleáris erőművek fokozatos megszüntetéséről: ez egyelőre nem történt meg. Viszont az autógyártók bevonásával dolgozik a kormány etanol és más bioüzemanyagok fejlesztésén az elmúlt tíz évben háromszorosára drágult olaj helyettesítésére.
Svédország a világon elsőként tett határozott lépést a fosszilis energiahordozók kiváltására, bár más országok is a nyomában járnak: Izland 2050-re készül a közlekedést hidrogén alapúvá átállítani, míg Brazília 5 éven belül tervezi etanollal helyettesíteni a közlekedésben használt energiahordozók 80%-át.