Nem divat a spórolás

A teljes lakosságon belül kis mértékben csökkent a megtakarításokkal rendelkezők aránya - állapította meg a GfK Hungária Piackutató Intézet legfrissebb, októberi pénzügypiaci felmérése.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A legfrissebb jelentés adatainak tanúsága szerint a megtakarításokkal rendelkezők aránya a szeptember-október időszakban csökkent az augusztusban mérthez képest. A lakosságnak mintegy harmada (32 százalék) rendelkezik - a havi rendszeres kiadások fedezése után fennmaradó - pénztartalékokkal; ez az arány augusztusban még 36 százalék volt. Banki megtakarításokkal 72 százalékuk, míg nem banki megtakarításokkal 48 százalékuk rendelkezik.

A megtakarítással rendelkezők több mint kétötöde (62 százaléka) nyilatkozott úgy, hogy megtakarításait forintbetétben tartja. Továbbra is népszerűnek mondható a készpénz, mint megtakarítási forma, hiszen a megtakarítással rendelkezők 26 százaléka nyilatkozott úgy, hogy tartalékainak őrzéséről ily módon maga gondoskodik. A megkérdezettek ugyanezen csoportjának 16 százaléka az életbiztosítást, 12 százaléka pedig az értékpapírokat részesíti előnyben.

Azok, akiknek van megtakarításuk, a legnagyobb arányban (50 százalék) a váratlan kiadások fedezésére való felkészülést említik a megtakarítási célok között. Közülük minden ötödik (19 százalék) számára ez az elsődleges, a legfontosabb megtakarítási cél. A válaszok alapján második legfontosabb cél a gyermekek jövőjére való pénzgyűjtés: a megtakarítással rendelkezők 33 százaléka említi, és 18 százalékuknál szerepel elsődleges célként. A ház-/lakás-felújítást és lakberendezést megtakarítási célként említők aránya 23 százalék, ezt követi a sorban a nyugdíjas évekre való tartalékolás, amit a megkérdezettek 22 százaléka említett.

A kutatók a felmérés keretében arra a kérdésre is kitértek, vajon a megkérdezettek milyen banki szolgáltatásokat szándékoznak igénybe venni az elkövetkező egy éven belül. Az adatok tanúsága szerint a banki kapcsolattal rendelkezők közel fele - 48 százalék - (lakossági) forint folyószámla nyitását tervezi, 39 százalékuk pedig bankkártyát kíván majd igényelni. Lakáscélú hitel felvételét 8 százalékuk fontolgatja, míg folyószámla-hitelkeret nyitását, illetve hitelkártya igénylést 6-6 százalékuk tervez. A banki kapcsolattal rendelkezők közel harmada nem szándékozik más banki szolgáltatást is igénybe venni a következő egy éven belül, illetve nem döntött még ilyen irányú terveiről.

A GfK Hungária Piackutató Intézet által 1995 óta negyedévente, 2005-től pedig kéthavonta szolgál információval a magánszemélyek banki és pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos igényeiről, szokásairól, s az egyes bankok, illetve pénzügyi intézetek megkérdezettek általi megítéléséről a Pénzügypiaci Adatszolgáltatás című tanulmányában.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo