Isabel Panez általános iskolai tanár a limai katedrális közelében állva azt mondta: „Nekünk, peruiaknak büszkeségünkre szolgál, hogy ez a pápa képviseli hazánkat.”
William Lego tiszteletes azt mondja a BBC-nek, hogy Leó pápában még 1996-ban, amikor ketten együtt végezték a középiskolát, majd a főiskolát, az egyik jellemzője a türelme volt.
„Nem hoz gyors döntéseket” – mondja Lego, és elmagyarázza, hogy Robert Prevost sok időt szán az információgyűjtésre és a dolgokért való imádkozásra.
Lego azt is elmondja, hogy „mindig is a szegényekkel való munkára összpontosított”, és úgy véli, hogy már akkor is „jó vezető” jeleit mutatta.
Nemcsak az a tény különbözteti meg őt elődeitől, hogy XIV. Leó pápa az első észak-amerikai pápa – magyarázza Austen Ivereigh, katolikus író és kommentátor.
„Amikor angolul beszél, chicagói akcentussal fogja csinálni” – mondta Ivereigh a BBC-nek. És ez számít.
A pápai életrajzíró azt mondja a BBC-nek, hogy amerikai dialektusa jobban rokoníthatóvá teszi az amerikai közönség számára – ami azt jelenti, hogy „nem tudják lenézni úgy, ahogy Ferencet próbálták” –, aki argentin akcentussal beszélt angolul.
Azt is megjegyzi, hogy amerikai pápa választásával a konklávé döntése a kor változó geopolitikai hatalmát is tükrözi.
„Mindig volt egy olyan gondolat, hogy Amerika szuperhatalmi státusza miatt, nem lehet olyan pápa, aki szintén amerikai”.
Amerika szerepe azonban a világban mostanra megváltozott.
Christoph Schönborn osztrák bíboros méltatta az új pápát, és azt mondta, hogy Robert Prevostnak „olyan képzettsége van, amely e tisztség mellett szól”.