Didier Reynders igazságügyi biztos kiemelte, hogy az Európai Bizottság egyenlő módon és objektíven vizsgálja a jogállamiság fejleményeit valamennyi tagállam esetében.
Kiemelte: a jogállamiságról szóló első, 2020-ban bemutatott jelentéshez képest mára a tagállamok és az Európai Unió egésze sokkal jobban felkészült az esetlegesen felvetődő, jogállamiságot érintő kihívások észlelésére, megelőzésére és kezelésére. Szavai szerint a jogállamiságot érintő kihívásokra való jobb felkészültség hozzájárul a demokrácia ellenálló képességének és az egységes piac működésének erősödéséhez, valamint előnyös az üzleti környezet szempontjából, amely elősegíti a versenyképesség javítását és a fenntartható gazdasági növekedést.
Az Európai Bizottság jogállamisági jelentésében Magyarországgal kapcsolatban kiemelték: a 2023-as igazságügyi reform végrehajtása folyamatban van, ugyanakkor az Országos Igazságszolgáltatási Tanács működése már hatékonyan ellensúlyozza az Országos Bírósági Hivatal elnökének hatáskörét.
A Kúria működésének átláthatósága javult, ez azonban az alsóbb szintű bíróságokról nem mondható el - jegyezték meg. Továbbra is fennáll az ügyészségre gyakorolt politikai befolyás, a bírák véleménynyilvánítási szabadsága korlátozott, a médiában pedig folytatódnak a bírák elleni lejárató kampányok. A bírák és a bírósági alkalmazottak javadalmazási szintje tovább romlott - emelték ki.