A kormányfő az anyagot kritikus és önkritikus elemzésnek tartja, őszinte szembesítésnek és szembesülésnek közállapotainkkal. A "Szembenézés"-ben több helyen is foglalkozik a jobboldallal Gyurcsány Ferenc. Úgy látja, ez az írás - miközben kritikus - mégis megteszi az első lépést az együttműködés felé.
Mint írja, a következő hetekben megkezdődik a közoktatás és a nyugdíjrendszer átalakítása, és ha a gazdasági növekedés alacsonyabb lesz a vártnál, azt is át kell gondolni, hogy más típusú adó- és járulékszerkezettel lendületbe lehet-e hozni a gazdaságot.
Gyurcsány Ferenc elismeri, hogy igaza van azoknak, akik azért bírálják, mert nem ismertette a választások után részletes politikai programját. Komoly hibának nevezi a balatonőszödi beszédet, mert nem a nyilvánosság előtt hangzott el, és nyelvi-stilisztikai megoldásai félremagyarázásra adtak lehetőséget.
A politikai helyzetet elemezve írja: "a tisztességes és demokratikus versenyhez a kritikus magatartás mellett méltányosság is szükséges. Azt gondolom, hogy ez utóbbit a magyar baloldal az elmúlt 15 évben nem kellően gyakorolta. A jobboldalról hasonló értelemben nem az én tisztem nyilatkozni, az ő felelősségükről nekik kell elgondolkodniuk" - fogalmazott a miniszterelnök.
Véleménye szerint a magyar jobboldal történelmi gyökerei, a rendszerváltáskor kialakult helyzete "sok mindent magyaráz abból a magatartásból, ami most a jobboldal bizonyos erőit jellemzi". Bizonyos értelemben ez, ha felmentést nem is, de választ talán ad a radikalizmusra is - tette hozzá.
A kormányfő beszélt arról is, hogy azért most született meg az elemzés, mert Magyarország veszélyes útra tévedt. "Hosszú, sok évig tartó folyamat eredményeként Magyarország egyre inkább a szociális problémáiba zárkózik, és megfeledkezett arról, hogy hosszú távú sikereinek a legfontosabb feltétele, hogy a régió versenyében a legerősebb állam legyen" - közölte.
Az elemzés több fejezete is foglalkozik az MSZP-vel. Rögzíti, hogy Kádár János és Nagy Imre öröksége közül egyértelműen az utóbbit kell választani. A miniszterelnök kiemelte, hogy ez a világos mondat teremti meg a világos politikának az előfeltételét. Álláspontja szerint tiszteletben kell tartani a rendszerváltás előtti 40-50 évet is, de a nosztalgia az emberekben a szociális biztonságához, a gyarapodáshoz kötődik, nem pedig a szabadság hiányához.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: az anyag célja az is, hogy hozzájáruljon a baloldal és a szocialista párt politizálásának, működésének modernizálásához.