Nagy Sándor: “Brüsszel nem hét, csak egy regionális programot fogad el”

Nagy Sándor, a Miniszterelnöki Hivatal területfejlesztési politikai államtitkára a kormány területfejlesztési és regionális politikájáról beszélt, az EU csatlakozás fényében. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke előadásában az EU és Magyarország gazdaságát hasonlította össze, majd a felkészülés teendőiről és arról beszélt, hogy ebben mi az MKIK szerepe. Az előadások a Piac és Profit Üzlet Európánban konferenciájának plenáris ülésének első felében hangzottak el.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

“Az EU maga egy nagy területfejlesztési projekt” – jelentette ki előadásában Nagy Sándor, a MeH területfejlesztési politikai államtitkára. A területfejlesztés nagy rangot vívott ki magának az unióban, melynek egyik oka, hogy kiéleződtek a területi különbségek a tagországok között. A területfejlesztési irány ezért nagyon fontos az unióban, és sok pénz is van benne.

A magyar kormány nemrég nyújtotta be Nemzeti Fejlesztési Tervét Brüsszelben, amely azt tartalmazza, hogy Magyarország 2006. december 31-ig hogyan tudja felhasználni azt az 1300 milliárd forintot, amelyet területfejlesztési célra kap. Ez egyébként a töredéke annak, amit Magyarország fel tud és fel szeretne használni.

#img1#

Öt operatív programot kell említeni, ezek a versenyképesség támogatási, a humán erőforrás fejlesztési és képzési, az agrár és vidékfejlesztési, a környezetvédelmi és infrastruktúrafejlesztési, valamint a regionális fejlesztési operatív program. Ez utóbbi befejezés előtt áll. Fontos prioiritások a gazdaság, a társadalom, és a térségi infrastruktúra fejlesztés. Rendkívül fontos az ország turisztikai vonzerejének növelése és az oktatási infrastruktúra fejlesztése. A térségekben a közlekedés, a település rehabilitáció, a városközpontok és az elhagyott területek fejlesztése, emellett a szennyvízkezelés és energiaellátás fejlesztése kiemelten fontos. A helyi közigazgatás fejlesztése további lényeges feladat.

“Brüsszel csak egy regionális programot fogad el, úgyhogy nekünk az összes régióban gondolkodva kell ezt kialakítanunk, össze kell hangolni az öt operatív programot” – hangsúlyozta az előadó. A támogatási intézményrendszert át kell alakítani, az önkormányzatok és a vállalkozások finanszírozása nagyon lényeges, hiszen a pályázó vállalkozások sokszor a saját erőt sem tudják kifizetni. “Hiszem, hogy lehet olyan feltételeket teremteni, amely valós segítséget jelent a vállalkozásoknak. Ahhoz, hogy mindenki hozzájuthasson a támogatásokhoz, egy államháztartási reform kell. Ellenkező esetben tovább éleződnek majd a gazdasági különbségek” – szögezte le Nagy Sándor. Átfogó közigazgatási, államháztartási, és területfejlesztési reformra van szükség, ahol a régiószintű önkormányzatok saját támogatási forrásokkal rendelkeznek. A cél a régiók és a kistérségek erősítése, a kistérségi tanácsok fejlesztése, és a támogatási politika átalakítása, mert az összegek felhasználása diszfunkcionális.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke előadásában az EU és Magyarország gazdaságát hasonlította össze, majd aztán a felkészülés teendőiről beszélt, és arról, hogy ebben mi az MKIK szerepe.

#img2#A magyar gazdaság az EU-hoz képest magasabb növekedést produkál, exportjának 75, a csatlakozás után 85 százaléka az EU tagországaiba irányul. Hazánk kistérségi problémákkal küzd, nő a belső fogyasztása, csökken a megtakarítása. Megjelentek a magasabb hozzáadott értékű munkák is, amely gazdaságpolitikai filozófiaváltást kényszerít ki.

A gazdaság szereplői közül a csatlakozásnál oda kell figyelni a multinacionális cégekre, a nagyvállalatokra, és az egész mikro- illetve kkv vállalkozásokra, köztük a kézművesekre és a mezőgazdasági vállalkozásokra is.

1008 darab 250 főnél többet foglalkoztató nagyvállalat van például az országban, amelyek közül 427 áll többségi magyar tulajdonban, de számuk csökken. A csatlakozással nagy veszélyben vannak, mert alultőkésítettek és keveset költenek kutatás-fejlesztésre. 827 ezer kkv van az országban, amely az összes vállalkozás több mint 99 százaléka. Emellett 725 ezer tíz főnél kevesebbet fogalkoztató vállalkozást tartanak nyílván. A foglalkoztatottak kérharmada ugyanebben a szektorban dolgozik, és a GDP 50 százalékát adja, amely rosszabb az unió arányos, 75 százalékos értékénél. Ott kevesebb a kényszervállalkozás is. “Befektetők kivonulása, újabbak megjelenése, és a kkv-k makrogazdasági jelentőségének növekedése várható” – tette hozzá az előadó.

“Legyünk azzal is tisztában, hogy jövőre egy üres kasszájú unióhoz csatlakozunk, mert az EU-ban gazdasági recesszió és feszültség van, éleződő költségvetési helyzettel. A 2004-es bővítés politikai jellegű lesz, és régiónként, illetve országonként jövedelemátrendeződés várható. Szűkösebb források állnak rendelkezésre, és nő a lobbizás jelentősége” – jelenette ki az előadó.

Hazánknak három szinten kell felkészülni a csatlakozásra: tudatilag, jogszabályi szinten, szakmai ismeretekben és főként versenyképességben. Utóbbi a kormány és a vállalkozás együttes szerepét feltételezi. A versenyképességet akadályozta, és akadályozza most is a komplex csatlakozási programok hiánya, a párhuzamosan futó projektek, a vállalkozói érdektelenség, valamint a szűkülő kormányzati mozgástér. Mik a teendők? A vállalkozások objektív tájékoztatása, a kormányzati és kamarai együttműködés, a források emelése, és nem utolsó sorban a versenyképesség fokozása a nyelvtudás és a szakképzés fejlesztésével. Mindamellett elengedhetetlen az ország tőkevonzó képességének javítása, a terület- és infrastruktúra fejlesztés, valamint az államigazgatás átalakítása.

Az MKIK feladata mindebben a tájékoztatás, felmérések készítése, az Európai Információs Központok bővítése (újabb kettő épül), szakkiadványok és műsorok készítése, valamint előadások tartása. Az MKIK nem kevesebb, mint ezer szakmaspecifikus előadást tart a kistérségek vállalkozásainak.

Parragh László végül leszögezte: kell és lehet segíteni a felkészülésben, de “a vállalkozás végtére is saját maga szerencséjének a kovácsa”.

Apatini Kornélné előadása

Chikán Attila, Sárközy Tamás és Csaba László előadása

Balázs Péter és Magyari Donát a bevonható forrásokról

Szaló Péter, Lednitzky Péter, Kimás Ákos és Mohácsi Béla a bevonható forrásokról

G. Német GYörgy, Dunai Péter és Plenter jános előadása

Nagy Miklós, Semperger Kinga és Vadász György előadása

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo