Az Európai Bizottság 2007 közepén indít majd nyilvános vitát arról, hogy milyen prioritásokat finanszírozzanak az EU költségvetésből. A vitáról 2008 végére készül majd jelentés.
A néppárti, francia Alain Lamassoure által készített jelentés szerint a költségvetési felülvizsgálatnak a tagállami hozzájárulások kiszámítására új formulát kell tartalmaznia, amely megakadályozza, hogy a jövőben a 2007-2013-as költségvetéshez hasonló zavarok keletkezhessenek a tagállamok között. Lamassoure két részletben vezetné be az új rendszert, amely az EU jelenlegi 115 milliárd eurós bevételeit szabályozná. Az első átmeneti időszakban az EU bevételeit egyrészt a tagállamok bruttó nemzeti jövedelméből (GNI) számolnák ki és maradnának a mezőgazdasági importvámok és a vámokból származó bevételek egy része is. A második fázisban, amely 2014-ben kezdődne Lamassoure egy valódi uniós bevételi forrást tartana kívánatosnak, amely egy közvetlen adóból állna, s amely az Európa nagy részében alkalmazott helyi adókra hasonlítana.
A francia jelentéstevő szerint egyetlen tagállam sem lehetne kivételezett helyzetben, így mennie kellene a brit visszatérítésnek, melyet a képviselők 2013-ra szüntetnének meg. A brit visszatérítéstz még 1979-ben Margaret Thatcher harcolta ki (I want my money back") azzal érvelve, hogy Nagy-Britannia az egyik fő befizető, de kis mezőgazdasága miatt alig kap a közös büdzséből vissza.
A jelentés szerint bár Európa még nem érett meg arra, hogy saját adót vezessen be, de az új rendszer használhatna egy a tagállamokban már létező adót, melynek egy részét közvetlenül az EU kasszába kellene befizetni.