A kölni kiskereskedelmi tudományos kutatóintézet (EHI) szerdán megjelent felmérése szerint a forintban számolva 1.100 milliárd forintos leltárhiány 53 százalékáért - 2 milliárd euró értékű áru eltüntetéséért - bolti tolvajok felelősek. A hiány 23 százaléka tisztességtelen alkalmazottak számlájára írható. Jelentős a munkaszervezési hibák miatt a leltárból hiányzó áruk aránya is.
A tolvajok főleg a kis méretű és értékes árucikkeket kedvelik. A "legkelendőbb" termékcsoportok a dohányáruk, az elemek, a borotvapengék, a ruházati szaküzletekben pedig a női alsóneműk és a márkás ruhák. A boltok üzemeltetői átlagosan a bevétel 0,3 százalékát, összesen egymilliárd eurót fordítottak az árukészlet védelmére 2008-ban.
Az állam 400 millió euró adóbevételtől esett el az "eltűntetett" holmik miatt. A felmérésben 78 vállalat vett részt, amelyek összesen 12.500 boltot működtetnek, éves forgalmuk 57 milliárd euró. A német belügyminisztérium adatai szerint 2008-ban csökkent a bejelentett bolti lopások száma: az egy évvel korábbihoz képest 3,2 százalékkal kevesebb, 395.722 lopás történt az országban. A német kiskereskedelmi szövetség (HDE) szerint ugyanakkor igen magas lehet a be nem jelentett esetek száma, és emelkedik a bandák által elkövetett súlyos lopások aránya.