Milyen korrupt Magyarország?

Magyarország a 41. helyen áll a Transparency International (TI) hétfőn nyilvánosságra hozott 2006-os korrupciós listáján.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A korrupció ellen küzdő nemzetközi társadalmi szervezet számos nemzetközi tekintélyű szakértő és független intézet véleményét kérdezte meg és összegezte jelentésében.

A 163 ország nevét tartalmazó lista, amely a korrupció mértékét jelzi a világ egyes országaiban, a legkevésbé korruptnak tartott országokkal, Finnországgal, Izlanddal és Új-Zélanddal kezdődik, s a legkorruptabbnak ítélt országgal, Haitival zárul. Közvetlenül Magyarország előtt Jordánia áll, közvetlenül mögötte pedig Mauritius. Magyarország tavaly óta egy hellyel visszacsúszott, 2005-ben ugyanis a 40. helyen állt ugyanezen a listán. (2004-ben 42. volt, 2003-ban 40.)

Az idei listán Dánia a 4., Szingapúr az 5., Svédország a 6., Svájc a 7., Norvégia a 8., Ausztrália és Hollandia holtversenyben 9-10. Különösen sokat romlott a helyzet az előző évhez képest Brazília, az Egyesült Államok (20.), Izrael, Jordánia, Kuba, Laosz, a Seychelle-szigetek, Trinidad és Tobago és Tunézia esetében, és különösen nagy javulás figyelhető meg Algéria, Csehország, India, Japán, Lettország, Libanon, Mauritius, Paraguay, Szlovénia, Törökország, Türkmenisztán és Uruguay esetében.

Egy különálló regionális listán, amelyen az Európai Unió 25 tagállama és három nem EU-tag nyugat-európai ország szerepel, Magyarország a 21. Olaszország, Csehország, Litvánia, Lettország, Szlovákia, Görögország és Lengyelország áll mögötte (a felsorolás sorrendjében). Értelemszerűen ezt a listát is Finnország és Izland vezeti holtversenyben, Dánia a harmadik, Svédország a negyedik, Svájc az ötödik.

A korrupció továbbra is széles körben elterjedt jelenség az Európai Unió keleti tagállamaiban, noha kétségtelen haladás figyelhető meg a kommunizmusból örökölt gyakorlat felszámolására tett erőfeszítésekben - áll egyebek között az 1993-ban alapított, berlini székhelyű TI jelentésben, amely különösen a 61. helyre sorolt Lengyelországot marasztalja el. Az EU-hoz 2004-ben csatlakozott nyolc és a 2007 elején belépő két posztkommunista ország közül csak Észtország (24.) és Szlovénia (28.) került be az első harmincba.

A jelentés szövege szerint egyébként világosan kimutatható szoros kapcsolat van a korrupció és a szegénység között, amit az is jelez, hogy túlnyomórészt koldusszegény országok vannak a lista alsó harmadában.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo