Optimizmus-pesszimmizmus
Talán az egyik legfontosabb kérdés, hogy a jövő nemzedéke vajon inkább optimista vagy pesszimista jövője megítélésében. A jelen kutatás megpróbálta a lehetőségekhez mérten alaposan körbejárni e témát közvetlen és közvetett kérdések formájában.Bármilyen témakör kapcsán kérdeztük a fiatalokat, kisebb vagy nagyobb többségben a pozitív életszemlélet, az optimizmus volt az uralkodó. Még a legelkeseredettebb rétegekben és a legproblémásabb területeken is ez a látásmód tud uralkodó lenni.
- A fiatalok - bárhogy is értékelik az ország vagy saját maguk közelmúltbeli helyzetét - a jövőt ehhez képest nagy arányban javulónak, pozitívabbnak ítélik meg.
- Magyarország EU csatlakozását alapvetően jónak tartják az ország jövője szempontjából.
- Több kérdésre adott válasz közvetetten arra utal, hogy van bizalom a közintézményekben, az állam működésében.
- A fiatalok a siker zálogát elsősorban a tudásban, tanulásban látják, a boldogulás tisztességtelen módjai háttérbe szorulnak.
- A jelenlegi / jövőbeli munkavállalásban - kompromisszumokkal ugyan - de bíznak a 17-27 évesek. Ez csak mérsékelt optimizmus, de a helyzetet javítja, hogy többen vannak olyanok, akik úgy érzik, még válogathatnak is a munkalehetőségek között, mint azok, akik úgy látják, alig van esélyük elhelyezkedni a munkaerőpiacon.
- Többséginek tekinthető az a vélemény, hogy a családot nem kell feláldozni a munka, karrier oltárán, hanem az egyensúly megteremthető.
- A magánéleti optimizmus is megfigyelhető: legtöbben családot szeretnének alapítani és kettő, de nem ritkán három gyereket szeretnének felnevelni.
- A fiataloknak sok jövőbeli célja van.
Az oszág és saját maguk helyzete
A közelmúltról, és ennek eredményéről, vagyis a jelenről beszélve a fiatalok rosszabbnak látják az ország helyzetét, mint saját maguk helyzetét. Legrosszabbnak a természeti környezet állapotát és az emberek testi és lelki egészségét látják. Viszont ahogy korábban láttuk, a jövőbeli várakozások pozitívabbak a múlt (jelen) megítélésénél, tehát alapvető optimizmus tapasztalható a társadalom helyeztében, ugyanakkor az is igaz, hogy legkevésbé a fent említett tényezők javulásában bíznak a fiatalok.
#page#
Egzisztencia, magánélet
Nincs változás a fiatalok legfőbb vágyaiban, a vágyak, a célok ugyanazok most, mint tíz évvel ezelőtt: pénz, munkahely, saját lakás, családalapítás, igazi társ, tanulás. Ezek a vágyak átfogják az emberi élet alapvető területeit, éppen ezért nem meglepő változatlanságuk.
Az ország EU tagságának megítélése is hasonlóan pozitív, mint tíz évvel ezelőtt. Ez az eredmény már meglepőbb, hiszen a tíz év alatt valósággá vált tagságunk az EU-ban. A vélemény-változatlanság okát részben abban látjuk, hogy a fiataloknak várhatóan jobb esélyeik vannak a csatlakozás előnyeit megtapasztalni, részben pedig egy általános pozitív képben, amely az EU-t az általános jóléttel azonosítja.Hasonlóan 1995-höz, 2005-ben is a kétgyermekes családmodell a legnépszerűbb. Változás viszont az, hogy egyre többen szeretnének kettőnél több gyereket. A több gyerek vállalásának lehetőségét a jövőbe vetett bizalom, az anyagi biztonság elérésébe vetett hit is segíti. Ezzel egybecseng, hogy a saját jövővel kapcsolatos optimizmus sokkal erősebb lett 1995-höz képest. Magyarországon tehát tíz év alatt jobb lett a helyzet, ezt érzik a fiatalok.
Meglepő ugyanakkor, hogy egyes - egyébként távoli - veszélyektől (katasztrófák, járványok) való félelem általánosabb lett. Ez talán azzal van összefüggésbe, hogy nem ritkán az események felnagyítva jelennek meg a médiában.
A társadalom helyzete
Hazánk közelmúltbeli teljesítményét, társadalmunk helyzetét, a benne élők életét az elmúlt 5 év tapasztalata alapján inkább negatívan ítéli meg a fiatalok többsége. Tulajdonképpen egyetlen olyan tényező sincs, amely mentén többségben lenne az a vélemény, hogy a közelmúlt javulást hozott volna. Ebben az összefüggésben inkább arról érdemes beszélni, hogy mi az, ami relatíve kevésbé romlott. A legnagyobb mértékű romlást, visszaesést az emberek munkalehetőségei, az emberek egészségi állapota, lelki állapota és hangulata tekintetében, valamint a természeti környezet állapotában észlelik a fiatalok. Olyan, mintha a mindennapi küzdelem és az abba való belerokkanás képe rajzolódna ki előttük az elmúlt évek kapcsán. Az emberek életét közvetlenül meghatározó primer tényezők ezek: a környezetünk, az egzisztenciák és az, hogyan érezzük magunkat testileg és lelkileg.
Három területet lehet kiemelni abból a szempontból, hogy az elmúlt öt évben relatíve sikeresnek tekinthetők a fiatalok véleménye alapján. Ezek (1) a közösségi élet lehetőségei, a baráti kapcsolatok, (2) a közbiztonság és (3) az oktatás színvonala. A közösségi élet és az oktatás a fiatalok közvetlen életéhez és jelenéhez, közelmúltjához tartozik, hiszen ebben az életkorban a tanulás alapélmény, valamint a legtöbb barátunk, társas kapcsolatunk megteremtése is ehhez a korhoz kötődik. A közbiztonság bár nem tűnik kiemelten problémás területnek, a kutatás más adatai mégis azt mondják, hogy a fiatalokban vannak (megalapozott vagy megalapozatlan) félelmek a bűnözés terjedését illetően.
#page#
Az elmúlt 5 év egyik legelkeseredettebb rétege (akik másoknál sokkal gyakrabban voltak az egyes területek kapcsán borúlátóak) a szakmunkások voltak. A gazdasági színvonal, a munkalehetőségek, az életszínvonal, az egészségi állapot azok a tényezők, amelyek pesszimistává tették ezeket az embereket az elmúlt öt évben.
Jó vagy rossz?
Az ország-képhez hozzá tartozik az is, hogy miért gondolják a fiatalok azt, hogy jó vagy rossz magyarnak lenni.
A "magyarnak lenni" kérdés árnyoldalán egyrészt a mindennapi élet küszködései jelennek meg: az alacsony életszínvonal, a lehetőségek korlátossága, a kevés munkalehetőség. Másrészt sok fiatalt bántja az, hogy hogyan viselkednek az emberek egymással, valamint az, hogy a külföldiek miképpen ítélnek meg minket. Ez utóbbi részben viselkedésünkkel, részben pedig perifériás, lemaradó helyzetünkkel ("nem szeretnek minket, mert szegények, kelet-európaiak, stb. vagyunk") van összefüggésben.